Uzaktan eğitim, dikkat eksikliği olan çocuklar için dezavantaj

Hasan

New member
Çocuklarda dikkat eksikliği ve zeka oyunları konusunda kitaplar hazırlayan Yükselen Zekâ Yayınevinin kurucusu M. Sabri Yaradılmış, bu süreçte anne ve babaların çocuklarını dikkatle takip etmeleri gerektiğini söylemiş oldu.

Koronavirüs ile bir arada hayatımıza giren online eğitim dikkat eksikliği olan çocukları olumsuz taraftan etkiledi. Ekran başında dikkatini toplamak konusunda büyük zorluk yaşayan çocukların daha evvel bu sorunu tespit edilemediyse bir daha bu vakitte daha net ortaya çıkıyor.

‘SU YÜZÜNE ÇIKAMAYAN SORUN ONLINE EĞİTİMDE ORTAYA ÇIKABİLİR’

Sabri Yaradılmış, ekran başında ders dinlemek konusunda büyük sorunu olan çocukların dikkat eksikliği sorunu olabileceğinin altını çizerek, ebeveynlere büyük iş düştüğünü belirterek kelamlarına şöyleki devam etti:

“Yüz yüze eğitim sürecinde dikkat eksikliği olup, su yüzüne çıkmayan sorun pandemi ile birlikte başlayan online eğitimde net bir biçimde ortaya çıkabilir. ötürüsıyla anne ve babalar bu noktada çocuklarını daima denetim etmelidir. Çocuk ekran karşısında olağandan çok çabuk bir biçimde sıkılıyorsa bu bir işaret olabilir. Bu noktada çocuğunuz için uzman yardımı alabilirsiniz. Gerekli tetkikleri yaptırdığınızda var ise sorun ortaya çıkacaktır.

‘ÇOCUKLAR EKRANLA DEĞİL AKRANLA BÜYÜMELİ’

Çocuklar ekranla değil akranla büyümeli lakin bu vakitte ne yazık ki zarurî olarak onları ekranların başına gönderiyoruz. Öğretmenleri olabildiğince özverili bir biçimde her öğrenciye dokunmaya çalışıyor lakin yüz yüze eğitimde olduğu üzere tek tek ilgilenme durumu kelam konusu olamıyor. Bunun yanı sıra toplumsallaşma kavramı da çocuklarımız için neredeyse ortadan kalktı. Bu da olumsuz etkenlerden birisidir”

BEYİN İDMANLARI KIYMETLİ

Dikkat eksikliği konusunda uzman yardımının yanı sıra beyin antrenmanı yapmanın da değerine değinen Yükselen Zeka Yayınevi kurucusu Sabri Yaradılmış, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Biz her vakit ‘Zeki olmayan çocuk yoktur. İhmal edilmiş dikkat vardır’ tanımlaması yapıyoruz. ötürüsıyla ebeveynler bu süreçte çocuklarını, dikkatini toplayacak, onların yaş kümesine uygun eğitim setleri ve zeka oyunlarıyla destekleyebilir. Bu prosedür ile dikkat müddetleri artan çocuklar daha dikkatli ve daha başarılı olacaklar. Bu uzun bir müddetç lakin çocuğunuzun geleceği için hakikat bir adım.”