Ummanlı avukat Messis Bischt’i satın almak istiyor

Temel

Global Mod
Global Mod

Bir avukat, Lionel Messi’nin Dünya Kupası ödül töreninde aldığı pelerin için 1 milyon dolar teklif ediyor.

Ummanlı bir avukat, Dünya Kupası finalini kazandıktan sonra ödül töreninde aldığı bişti futbol süper yıldızı Lionel Messi’yi çok paraya satın almak istiyor. Umman’dan bir avukat ve milletvekili olan Ahmed Al Barwani Twitter’da “Bişt, şövalyelik ve bilgeliğin bir sembolüdür. Bu bischt için bir milyon dolar teklif ediyorum.”

Katar Devlet Başkanı Emir Tamim bin Hamad Al Thani, ödül töreni için Messi’nin üzerine Bischt adlı şeffaf asil cübbesini giydirmişti. Özellikle Batı’da, Arjantinlilerin Fransa’ya karşı kazandıkları zaferden sonraki kutlamalarının artık yalnızca yeni dünya şampiyonlarına değil, aynı zamanda ev sahibi ülkeye ait olduğu gerçeğine yönelik eleştiriler yöneltildi. Arap dünyasında sosyal ağ kullanıcıları bu eleştiriye şaşkınlıkla tepki gösterdi.

Sergilenecek pelerin

Al Barwani, The National’a “Stadyumdaydım ve Katar Emiri Messi’nin bişti sunduğu ana canlı tanık oldum” dedi: “O an dünyaya burada olduğumuzu ve bunun bizim kültürümüz olduğunu gösterdi.” Al Barwani, biştin “bilgelik, cesaret, dürüstlük, cömertlik ve özgünlük dahil olmak üzere birçok şeyin sembolü olduğunu ve en önemlisi, kim olduğumuzu gösterdiğini” söyledi.

Teklifinde başarılı olursa, bişti kendisi takmak istemiyor, “bu gurur anını anmak ve onu yeniden yaşamamıza yardımcı olmak için” sergilenmesini istiyor.

Özellikle Almanya’da Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi son derece tartışmalıydı. Körfez devleti, diğer şeylerin yanı sıra insan hakları ihlalleri nedeniyle düzenli olarak eleştiriliyor. Ülke, Dünya Kupası gibi spor etkinlikleriyle imajını parlatmak istemekle suçlanıyor.

Bischt, Körfez Ülkeleri ve İran’daki erkekler tarafından özel günlerde giyilen geleneksel bir pelerindir.