Ulf Kirsten, Almanya'nın yeni şampiyonu olarak Bayer Leverkusen'e inanıyor

Temel

Global Mod
Global Mod

Eski milli oyuncu Ulf Kirsten, Bayer Leverkusen'in bu sezon gerçekten büyük bir başarıya imza atacağına inanıyor. Alman milli takımına Avrupa Şampiyonası için net bir hedef veriyor.

Bundesliga'da üst sıralar, sezonun bu noktasında uzun süredir olduğundan daha rekabetçi. Bayer Leverkusen zirvede, FC Bayern takipçi rolünde şansını bekliyor. Eski milli oyuncu Ulf Kirsten istediğini yaparsa Münih takımı bu yıl Bundesliga'dan eli boş dönecek. Şampiyonluğu sadece bir takım hak etti: Bayer Leverkusen.

Doğu Almanya'nın eski forvet oyuncusu, Werkself'in zaferine neden inandığını “t-online”a özel olarak anlattı. Kirsten ayrıca DFB yıldızı ve Leverkusen'in en yetenekli oyuncusu Florian Wirtz hakkında ne düşündüğünü, Avrupa Şampiyonası'na ne tür oyuncuların gitmesi gerektiğini düşündüğünü ve Alman takımının kendi evindeki Avrupa Şampiyonası'nda nasıl bir hedefe sahip olması gerektiğini açıkladı.

t-online: Sayın Kirsten, Bayer Leverkusen şu ana kadar olağanüstü bir sezon geçiriyor. Takım bu sezon hiçbir resmi maçı kaybetmedi. Bayer'in yaz aylarında şampiyonluk kupasını alacağını düşünüyor musunuz?

Ulf Kirsten:
Buna ikna oldum. Sezon öncesinde bile Leverkusen'in iyi bir takıma sahip olduğunu hissediyordum ve oldukça iyimserdim. Dedim ki: Bu sene en az bir başlığın eklenmesi lazım. Oynadıkları sezonun ilk yarısından sonra şunu söylemek gerekiyor: Kupayı yalnızca Bayer Leverkusen hak ediyor.

Leverkusen takımını bu sezon özel kılan şey ne?

Kulüp son derece iyi satın aldı. Takıma liderlik edebilecek oyuncuların yanı sıra teknik becerileri, hızları ve oyun anlayışlarıyla dikkat çeken çok sayıda genç yetenek var. Xabi Alonso tüm bunları bir bütünlük içinde şekillendirdi. Tamamen aklı başında ve aynı zamanda inanılmaz bir deneyime sahip. İkincisi mutlaka bir antrenör olarak değil, her şeyden önce birçok üst düzey antrenörü bizzat deneyimlemiş bir profesyonel olarak. Şimdi bunu oyunculara iyi bir şekilde aktarıyor gibi görünüyor.

Siz de 1990'dan 2003'e kadar Werkself'te oynadınız. Şu anki takımla sizin döneminizdeki Leverkusen takımları arasında paralellikler görüyor musunuz?

2000 ve 2002'de de benzer şekilde iyi sezonlar geçirdik. Günün sonunda şampiyonluk kazanamadık. Nüanslar eksikti. Örneğin 2002'de Bundesliga'da, DFB Kupası'nda ve Şampiyonlar Ligi'nde sonuna kadar dans ettik ve sonuçta her müsabakada hedefi kaçırdık. Ancak artık Bayer'in şampiyonluk vaktinin geldiği kanaatindeyim. Bu hak edilenden daha fazlası olurdu. En iyi futbolu onlar oynuyor.

Leverkusen önümüzdeki haftalarda önemli oyunculardan yoksun olacak. Odilon Kossonou, Edmond Tapsoba ve Amine Adli, Afrika Kupası'nda kendi ülkeleriyle mücadele ediyor. Ayrıca forvet Victor Boniface'in sakatlığı nedeniyle muhtemelen Nisan ayı başına kadar forma giyemeyecek. Takım bunu karşılayabilecek mi?

Bu turnuva için oyuncu çıkarmak zorunda kalan kulüpler var. Bayern Münih'in başlangıç pozisyonu kesinlikle Leverkusen'den biraz daha iyi. Yine de: Takım, kış tatilinden önce iç sahadaki son maçında VfL Bochum'a karşı mağlubiyetlerini telafi edebileceğini gösterdi. Orada zaten ikinci guard ile oynadılar ki ben buna aslında böyle demek istemiyorum. Özellikle hücumda kalitede hiçbir düşüş olmadığını görebiliyordunuz. Oyun güvenle kazanıldı. Tabii şimdi takımın kış tatilinden nasıl çıkacağını görmemiz gerekiyor. Ancak bu yıl çok uzun sürmedi. Dört ila altı hafta boyunca dışarıda olmadığınızda bu sefer sadece iki veya üç haftaydı. Bu nedenle molanın Leverkusen'in koşusunu etkilememesi gerekiyordu.