Tansu Çiller konuştu: Âlâ gidiyor işler! Türkiye rahat, büyümesi iyi…

Beykozlu

New member
Katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin birinci bayan başbakanı olduğunu ve direkt doğruya milletin seçimiyle geldiğini anlatan Tansu Çiller, “Şu evreden daha sonra Türkiye’nin birinci bayan başbakanı olmuşum, birinci bayan dışişleri bakanı, hazine bakanı, birinci bayan başbakan yardımcısı olmuşum anladığıma bakılırsa duyduğuma nazaran bütün İslam dünyasında gerçek manada bir demokratik seçimle gelmiş bir saltanattan değil de direkt doğruya milletin seçimiyle gelmiş birinci bayan başbakanmışım, birinci bayan profesör başbakanmışım. Bütün bunlar olağan insanı keyifli ediyor. Hamdolsun diyorum. Hem milletime bana bunları verdiği için hem Cenab-ı Allah’a” biçiminde konuştu.

“Türkiye zannedildiğinden çok daha vahim memleketler arası problemle karşı karşıya”

Yeni bir dünya kurulduğunu ve iki bloğun da oluştuğunu anlatan Çiller, Türkiye’nin memleketler arası bir vahim meseleyle karşı karşıya kaldığının altını çizdi. Çin’in 10-15 yıl içerisinde dünya birinciliğini alacağını söyleyen Çiller, şöyleki devam etti:

* Şu anda eksik gördüğüm bir şey var. Türkiye’de merkez sağ yok. Yani merkez sağ ve merkez sol da yok aslında. Merkez sağım diye ortaya çıkanlar aslında merkez sağ değil. Yanlışsız Yol Partisi’nden kopup daha sonra AK Parti’nin kurucusu olup daha sonra MHP’nin elini öpüp daha sonra ondan çıkıp ben merkez sağ olacağım diye bir grup milliyetçi ayakları kesen, milliyetçi cenahı o parti ortasında yok eden bir yaklaşımla merkez sağ olunmuyor.

* Merkez sağ nitekim bütün ülkeyi kucaklayan herkesi rahat ettiren ancak Türkiye’nin hem de milliyetçilik ruhunu tek çakıl taşı vermem anlayışıyla icraata koyan, uygulayabilen, memleketler arası seviyede bunu yapabilen bir yaklaşımdır.

* Türkiye zannedildiğinden çok daha vahim bir problemle, milletlerarası meseleyle karşı karşıya. Yeni bir dünya kuruluyor. Bu kurulan yeni dünyada iki blok oluştu. Bunlardan bir tanesi Çin. Ki 10-15 yıl içerisinde birinciliği alacak. Tüm gelir olarak dünya gelirinin en birincisi olacak. Çok az vakitten bahsediyorum. Evvelden biz bunu yüz yıl daha sonra falan derdik. 10-15 yıl diyorum. Bunun yanında Rusya, Hindistan, İran var. Bir blok oluşmaya başladı.

* Öbür taraftan hiç olmadığı kadar Avrupa ve Amerika birbirlerine yaklaştılar. Aslında Avrupa ve Amerika’da insan haklarının yeterli olmadığını görüyoruz. Küçücük kızlar, minicik bebekler görüyorsunuz kıyılarda ölüyorlar. Biz almayız diyorlar. neden? İslam dünyasından geliyor, Müslüman diye. Yahut kendilerinin istedikleri bir kültürden gelmiyor diye. Bütün dünyada insan hakları adeta ayaklar altına alındı.

“TÜRKİYE’Yİ DÜZLÜĞE ÇIKARMAK LAZIM”

Yeni dünyanın kurulurken her iki bloğun da Türkiye’nin parçalanması için uğraştığını söz eden Tansu Çiller, Türkiye’yi memleketler arası seviyede düzlüğe çıkartmak gerektiğini söylemiş oldu.

Türkiye’nin tek başına iktidarlar periyodunda yüzde 6,5 doğal büyüme oranı olduğunu koalisyonlar devrinde ise darbe periyotlarından bile daha düşük büyüme oranlarının olduğunun hatırlatan Tansu Çiller, 6’lı masayı eleştirdi. 6’lı masanın çabucak hemen Cumhurbaşkanı adayı bile çıkartamadığını söyleyen Çiller, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:,

* bu biçimde bir dünya Türkiye’nin bölgesinde parçalanması için her iki blok da uğraşıyor. Yani bunu bir tehlikenin farkına vararak memleketler arası seviyede Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak lazım. Burada büyük bir bölünmüşlük görüyorum. Bu bölünmüşlük bir tarafta iktidarda olanlara büyük bir cephe almış durumda. Onları beğenmiyorlar, bu biçimde bir muhalefet çıktı. Ancak Türkiye’nin önüne koydukları o 6’lı masa, 6’lı koalisyonlarla bir yere gitmek mümkün olmadığını biliyorum.

* Bakın Türkiye’nin yüzde 6,5 doğal bir büyüme oranı var. Nedir bu büyüme oranı? Tek başına iktidarlar olduğu vakit, Türkiye 6,5 büyümüş. Ne olmuş ortada darbeler olmuş. bu biçimde 3,1’e düşmüş. Ancak şayet koalisyonlar olursa, koalisyonlar periyodunda Türkiye’nin büyüme oranı 2,8. Darbelerin de altında. İki yahut üç partili koalisyonlardan bahsediyorum. Yüzde 80 yahut yüzde 90’da iki parti. O bile kimlerin ne olacağını ne yapacağını bilemeyen bir ortam oluşturuyor.

* Artık ortalarından daha çabucak hemen bir Cumhurbaşkanı adayı çıkaramamış. Birisi çıkıyor iradesini koyamıyor. O irade altı modüle bölünmüş. Hepsi farklı bir şey düşünüyor. Yani daha Cumhurbaşkanı adayını belirlemekte bir ortaya gelemeyen ve bir aday çıkaramayan o iradeyi bölüşürken arbedeye düşen bir irade nasıl olacak da bir ortaya gelip de Türkiye’yi bu biçimde bir ortamda yönetim edecek.

“HİÇBİR ŞAHSÎ SANDALYE DİLEĞİM YOK”

6’lı masanın kazandığında azınlık hükumetinin kurabileceğini söyleyen Tansu Çiller, “Ben bütün bunları gördükçe ülkem ismine bir anne üzere, evladına bakar üzere ülkeme bakıyorum. hiç bir şahsi ikbal yahut sandalye dileğim yok. Allah şahidimdir. Nasıl olsun ki?” diye konuştu.

Çekoslovakya’nın bölünmesini hatırlatan Çiller, “bu biçimde bir ortamda yönetim etmenin ötesinde kazansalar bile azınlık hükumeti kurabilecekler. Ve lakin HDP üzere bir partinin ipine asılarak çoğunluğu bulacaklar. Türkiye bu biçimde bir ortamdan dünya bir daha şekillenirken nerede yerini alacağını tayin etmesini, bu biçimde bir HDP’in ipine bağlı bir oluşuma bırakacak. Ben bütün bunları gördükçe ülkem ismine bir anne üzere, evladına bakar üzere ülkeme bakıyorum. hiç bir şahsi ikbal yahut sandalye dileğim yok. Allah şahidimdir. Nasıl olsun ki? Benim için bunların hepsi geride kalmış” halinde konuştu.

“MERKEZ SAĞA MUHTAÇLIK VAR, KURULMASINA YARDIMCI OLABİLİRİM”

Türkiye’nin başına neler gelebileceğini gördüğünü söyleyen Eski Başbakan Tansu Çiller, bunun kurulmasına yardımcı olabileceğini hatta bunun başını çekebileceğini söylemiş oldu. Çiller, “Türkiye’nin başına neler gelebileceğini görüyorum. Onun için bir merkez sağa gereksinim olduğunu düşünüyorum. Bunun kurulmasına yardımcı olabilirim. Bunun başını çekebilirim. Bu kapıyı açık tutmak için çaba verebilirim. Ben karar da vermedim. Milletim karar versin” dedi.

“İYİ GİDİYOR İŞLER, TÜRKİYE RAHAT, BÜYÜMESİ İYİ”

Kendisine şu ana kadar çık ısrar edildiğini söyleyen Çiller kelamlarını şöyleki sürdürdü:

* Bana epey ısrar edildi şu ana kadar gel diye, ben dedim ki niçin geleyim? Güzel gidiyor işler. Türkiye rahat büyümesi güzel. Bir muhtaçlık olacak ben bu gereksinime karşılık verdiğimi nazaranceğim ve Türkiye hayli büyük bir tehlike altında goreceğim. Artık bütün bunlar bir ortaya gelince benim bu ülkenin bana verdiklerinden daha sonra, bana verdikleri deneyimlerden daha sonra şayet benim üstümde bir vebal, nazaranv var ise bunu yerine getirmekten kaçmamalıyım. Lakin bu biçimde bir talebim, isteğim yok. Heyecanım Türkiye için.

* Türkiye bölünmesin. Çekoslovakya’ya yaptıklarını daha dün biliyorsunuz. 27 üyeli Avrupa Birliği nereden geldi? Bunlar bölünen ülkelerden geldi. Bu ülkeleri şuurlu böldüler. Artık Ortadoğu’da bölünme noktasında amaç olan maalesef ülkemiz. İşte bütün bunlar içerisinde sıkıntı bir karar beni bekliyor. Daha o sonucu vermedim. O sonucu kendim için mutlaka vermezdim. Fakat ülke için bu biçimde bir gereksinim var ise ne olduğum da hiç değerli değil.

* Türkiye kâfi ki yanlış adımlar atarak kendine altılı koalisyonlara, HDP’nin ipine bağlı olarak bir çoğunluğu zar sıkıntı elde etmelere, yanlışsız dürüst bir kişinin çıkıp da adayım diyemediği o iradeyi kendinde bulamadığı bir ortamda hangi iradeyle Türkiye’yi yönetim edecekler. Bütün bunlar beni özetlemek gerekirse dehşete düşürüyor.