Reading Slumps ne demek ?

Temel

Global Mod
Global Mod
Okuma Slumps, okuma becerilerinin ve okuma ilgisinin kaybolmas icin kullanlan bir terim olarak tanmlanyor. Okuma slumps genellikle ilkogretim ogrencilerinin okuma ve ogrenme becerilerindeki dususe iliskin sorunlarn ortaya ckmasyla baslar. Ogrencilerin, zorlu okuma materyallerini anlamadan okuma becerilerinin dusmesi, okuma ilgisini kaybetme ve okumay tamamlamak icin caba gostermeme, okuma slumps'u tanmlayan temel belirtilerdir. Okuma becerileri ve ilgisi kaybeden ogrencilerin, okuma becerilerini geri kazanmalar icin desteklenmesi gerekmektedir.

Neden Okuma Slumps Gorulur?

Okuma slumps, ogrencilerin okuma becerilerini anlamadan okumalarna bagl olarak ortaya ckar. Okuma becerileri icin desteklenmeyen ogrenciler, anlamsz kelimeleri sralamak icin cok caba harcarlar. Anlamsz kelimeleri okumalar, okuma becerilerini kotulestirir ve okuma becerilerinin dususune neden olur. Okuma becerilerinin dususu, okuma ilgisini kaybetmeye ve okuma slumps'a yol acar.

Okuma slumps'un ortaya ckmasnda diger faktorler de rol oynar. Ilkogretim ogrencilerinin okuma becerilerini destekleyen iyi bir ogretim program olmamas, ogrencilerin okuma becerilerini gelistirmek icin gerekli olan destegin saglanmamas, okuma becerilerinin dusmesine ve okuma slumps'un ortaya ckmasna yol acabilir.

Okuma Slumps Nasl Engellenebilir?

Okuma slumps'un onlenmesi icin okuma becerilerini destekleyen iyi bir ogretim programnn olusturulmas onemlidir. Ogrencilerin okuma becerilerinin gelistirilmesi icin, okuma becerilerinin olcumu icin standartlarn belirlenmesi, ogrencilerin okuma becerilerinin olculmesi ve okuma becerilerini destekleyen ogretim programlarnn olusturulmas onemlidir.

Okuma becerilerini destekleyen ogretim programlar, ogrencileri anlamadan okumay onlemek icin ogrencilerin okuduklarn anlamalarn saglamak icin onemlidir. Ogrencilerin okuduklarn anlamalar icin, ogrencilerin okuduklar materyalleri daha iyi anlamalarn saglayacak yaklasmlar kullanlmaldr. Ornegin, ogrencilerin okuduklarn anlamalarn saglamak icin oykunme veya etkinlikler yaplabilir.