Porsche baskını

Temel

Global Mod
Global Mod
Gündemin mafya-siyaset eksenindeki tezlerle meşgul olduğu periyotta bir zahmetli gelişme daha… Gazeteci Hasan Tolga Balcılar, Osmaniye Belediyesi’ne ait yolsuzluk haberleri daha sonrası polislerin meskenini üç kere bastığını söylemiş oldu. Balcılar “Muhasebe müdürünün Porsche otomobilini, dışarıdakilere çalışan üzere maaş ödendiğini haber yaptım” dedi. Balcılar “Önce paralı ilanla susturmak istediler. Belediye lideri ile Vilayet Emniyet müdürü yakın. Emniyet müdürü ‘Bir biçimde alın’ talimatı vermiş” argümanında bulundu.

‘DEVLET MİSYONU İSMİ ALTINDA BUNLAR YAŞANIYOR…’

Balcılar “Evime terörle uğraş grupları geldi. Ne arama ne tutuklama buyruğu vardı. Beni dışarı çekip aksi kelepçe taktılar” sözünü kullandı. ‘Bu hukuksuz’ itirazı üzerine polislerin savcıyı aradığını fakat tutuklama sonucu çıkmadığını, jandarmanın da itirazı üzerine bırakıldığını kaydeden Balcılar “Siyasi kontakları kuvvetli. Korkmuyorum lakin devlet vazifesi ismi altında bunlar olunca kahır yaşıyoruz” diye konuştu. Yaşananlar, tehlike çanlarını çaldıran gidişata hemen bir dur denmesi gerektiğini gösterdi.

YOLSUZLUK HABERİNE ‘TERÖR’ OPERASYONU

Osmaniye’de gazetecilik yapan Hasan Tolga Balcılar’ın konutu bir haftada üç sefer basıldı. Meskeninin, Belediye Lideri Kadir Kara’nın talimatıyla basıldığını sav eden Kara, yaptığı yolsuzluk haberlerini işaret etti. “Osmaniye epeyce makûs durumda. Lokal gazeteciler olarak daima tehdit ediliyoruz. Beni öbür bir yere götürmek istediler ancak götüremediler. Eşimin telefonunu zorla alarak manzaraları sildiler dedi.

Osmaniye’de mahallî haberler yapan gazeteci Hasan Tolga Balcılar, Osmaniye Belediyesi’yle ilgili usulsüzlük haberleri yaptığı sebebi öne sürülerek, polisler tarafınca meskeninin basıldığını ve darp edildiğini söylemiş oldu. Konutunun 3 kere arandığını tabir eden Balcılar “bir süre daha sonra, belediye lideri Kadir Kara’nın Vilayet Emniyet Müdürü ile görüşmesiyle tarafıma emniyet tarafınca operasyonlar düzenlenmeye başladı. Konutlarım 3 defa arandı. ‘Terör hatalısı ihbarı aldık’ diyerek aradılar” diye konuştu. Balcılar “Eşime, kızıma ve bana berbat davrandılar. Beni tutuklama sonucu olmamasına karşın tutuklamaya kalktılar. Osmaniye fazlaca makus durumda. Lokal gazeteciler olarak daima tehdit ediliyoruz” görüşünü savundu.

Balcılar, şunları söylemiş oldu: “Osmaniye Belediyesi ve temasları ile ilgili yaptığım haberler niçiniyle tehdit ediliyordum. Yöntemsiz ihaleleri ispatlamıştım. Haber yapınca, bu şahıslar evvel para teklif ettiler. Kabul etmeyince de tehditler almaya başladım.” Elde Demokrasi Gazetesi muhabiri Balcılar, belediye muhasebe müdürlerinin bindiği lüks araçlar ve emniyette dövülen bayanlarla ilgili haberlerinden daha sonra meskenine baskın yapıldığını anlattı. “Son Dakika Osmaniye” hesabından olayı duyuran Balcılar, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada “Basın mensubu olarak Osmaniye Belediyesi’ndeki usulsüzlükleri ve kirli ilişkileri ortaya çıkardığım için Osmaniye Emniyet Müdürü tarafınca aileme yaşatılanlar… Konutuma kamerasız bu biçimde girdiler. Kendilerine ışık açan, silahsız bir bayanı korkutarak, eşimi elleri havada konutun içerisinde gezdirdiler. Yaşanan hukuksuzluklar ve berbat muameleler, eşim cep telefonu ile kayıt ettiği fark edilince korkan bir bayana makus cümlelerle, telefonunun şifresini açtırılarak kayıtların polis tarafınca sildirildi” sözlerini kullandı.

Başına bastırılarak terörist muamelesi gördüğünü ve konutunda yapılan tüm aramalara karşın rastgele bir hata ögesine rastlanmadığını belirten Balcılar “Osmaniye Emniyeti TEM Şube Müdürü savcıya palavra söyleyerek beni gözaltına aldırmak istedi. Hakkımda tutuklama sonucu yoktu. Yalnızca konutumda yalnız eşimin ve kızımın yanında olmak istedim. Aksi kelepçe takıldım, yerlere yatırılıp başıma basıldı” dedi. Balcılar “Beni dışarı çektiler. hiç bir direnç göstermememe karşın aksi kelepçe yaptılar, sağ omzumu çıkardılar. ‘Bu yaptıklarınız hukuksuz’ deyince, itiraz edince jandarma ile polis de hasımlık yaşadı. Zira burası jandarma bölgesi. O sırada bir savcıyı arayarak ‘Arama yapmamıza pürüz oluyor’ diye tutuklama sonucu istediler. Savcı da manzara yokken tutuklama sonucu çıkaramayacağını söylemiş oldu. Jandarma da bana katıldı. Sonuçta beni öteki bir yere götürmek istediler fakat götüremediler. Götürselerdi fiziki ziyan vereceklerdi. daha sonra da provoke etmeye başladılar. Eşimin telefonunu zorla alarak manzaraları sildiler. İmajlarda var aslına bakarsanız” diye konuştu.

Son periyotta belediyede usulsüzlükler yapıldığını savunan Balcılar “Osmaniye’de son vakit içinderda her şey abartıldı ve usulsüzlükler ortaya saçıldı. Belediyede muhasebe müdürünün bindiği ‘Porsche’ otomobilleri haber yapmıştım. Emniyet’te bayanları dövüyorlardı. Çok pervasızlaşmışlardı. Burada her biri birer vekil üzere davranıyorlar zira siyasi ilişkileri kuvvetli. Belediye Lideri Kadir Kara, MHP başkanı Devlet Bahçeli ile hayli yakın aslına bakarsanız” sözlerini kullandı. Yaşananları Medyascope’a da anlatan Balcılar “Zorkun Şenlik Tepesi” ihalesine de Bahçeli’nin başdanışmanı Ruhi Ersoy’un müdahil olduğunu belirterek “Bir biçimde baskıyla Recep Vural isimli bir şahsa ihale edildi. Bu şahıs, Osmaniye’de ondan sonrasında 8 milyon TL’lik ihale daha aldı. Ankara’dan organize ediyorlar hepsini” dedi.