Pele’nin Ölümü: Beckenbauer duygusal tepki veriyor

Temel

Global Mod
Global Mod

Futbol efsanesi Pelé, Perşembe günü 82 yaşında öldü. Spor dünyası, futbolun en büyüklerinden birinin kaybının yasını tutuyor.

Uzun zamandır işaretler büyüyordu, şimdi Brezilyalı futbol efsanesi Pelé Perşembe günü 82 yaşında hayatını kaybetti. Dünya ama özellikle futbol camiasından pek çok insan yas tutuyor ve bunu sosyal medyada dile getiriyor. Bir bakışta ilk tepkiler.

Neymar (Brezilya): “Pele’den önce 10 sadece bir sayıydı. Bu cümleyi bir yerde, hayatımın bir noktasında okumuştum. Ama bu cümle, ne kadar güzel olursa olsun eksik. Pele’den önce futbol sadece bir spordu derdim. Pele her şeyi değiştirdi .Futbolu sanata, eğlenceye çevirdi.Yoksulların, siyahların sesi oldu ve hepsinden önemlisi: Brezilya’yı görünür yaptı.Futbol ve Brezilya, kral sayesinde statülerini yükselttiler!O gitti, ama büyüsü kalacak. Pele SONSUZA KADAR!!”

Zico (Brezilya): “Adeus, Kral Edson Arantes do Nascimento. Pelé’miz bugün aramızdan ayrıldı. Ebedi 10 numara dünya futbolunun en büyük idollerinden biri oldu ve her zaman öyle kalacak, tüm nesiller için bir ilham kaynağı. Her zaman kalbimizde olacak!”

Cafu (Brezilya): “Bugün kardeşimi kaybettim. Bir Katolik Hristiyan olarak, ‘insan ölerek sonsuz yaşama doğar’ diye biliyorum. Baba’nın evinde sonsuza kadar birlikte olacağız. Bir güne kadar Pelé.”

“Sadece bir ‘hoşçakal’ asla yeterli olmayacak”

Cristiano Ronaldo (Portekiz): “Brezilya’nın tamamına ve özellikle Sayın Edson Arantes do Nascimento’nun ailesine en derin taziyelerimi sunuyorum. Ebedi Kral Pelé’ye sadece ‘veda’ etmek, şu anda tüm futbol dünyasını saran acıyı ifade etmeye asla yeterli olmayacaktır. milyonlarca insana ilham kaynağı, dünden, bugünden, her zaman bir referans. Bana gösterdiği sevgi, birbirimizden uzaktayken bile birlikte geçirdiğimiz tüm anlarda karşılık buldu. O asla unutulmayacak ve hatırası sonsuza dek biz futbolseverlerin içinde yaşayacak. Huzur içinde yat Kral Pele.”

Kylian Mbappe (Fransa): “Futbolun kralı bizi terk etti ama mirası asla unutulmayacak. RIP King.”

Sergio Ramos (İspanya): “Bir efsaneden ya da tarihi bir figürden bahsetmek yetmez. Basitçe O Rei aramızdan ayrıldı. Futbol seni hep hatırlayacak. RIP Pele.”

Mesut Özil (Almanya): “Maradona ve Pele ile ‘Heaven FC’nin sonsuza kadar yenilmez olacağına eminim.”

Manuel Neuer (Almanya): “Huzur İçinde Yat Efsanesi!”

Franz Beckenbauer (Almanya): “Futbol bugün tarihinin en büyüğünü kaybetti – ve ben eşsiz bir arkadaşımı kaybettim. Futbol sonsuza kadar senin olacak. Huzur içinde yat Pele.”

Robert Lewandowski (Polonya): “Huzur içinde yat şampiyon. Cennetin yeni bir yıldızı var ve futbol bir kahramanını kaybediyor.”

Joseph S. Blatter (Eski FIFA Başkanı, İsviçre): Çok üzücü bir haber. Pele bizi terk etti. Dünya, tarihin en büyük futbolcusu ve harika kişiliği için yas tutuyor.”

Barack Obama (Eski ABD Başkanı): “Pele, bu güzel oyunu oynayan en harika insanlardan biriydi. Ve dünyanın en ünlü sporcularından biri olarak, sporun insanları bir araya getirme gücünü anladı. Düşüncelerimiz ailesi ve seven ve hayran olan herkesle birlikte.” o.”

Lula da Silva (Brezilya Devlet Başkanı): “Genç Brezilyalıların sahip olmadığı bir ayrıcalığa sahiptim: Pele’nin Pacaembu ve Morumbi’de canlı oynadığını gördüm. Hayır, Pele’nin şov yaptığını gördüm. Çünkü topu aldığında her zaman özel bir şey yaptı ve bu genellikle 19. dakikada oldu.” Gol bitti. Corinthians’ımı (Sao Paulo’daki futbol kulübü, ed.) katlettiği için Pelé’ye kızdığımı itiraf edeceğim ama en çok ona hayrandım. Ve öfke kısa süre sonra yerini tutkuya bıraktı. Brezilya milli takımının 10 numaralı formasında. (…) Bir kesinlik bıraktı: onun gibi bir 10 numara hiç olmadı. Teşekkürler Pelé.”