Pedagojik formasyon başvurusu ne vakit? Pedagojik formasyon kimler alabilir?

Hasan

New member
‘Pedagojik Formasyon Eğitim Sertifika Programı’nın bir daha başlatılacağını açıklayan Yükseköğretim Heyeti (YÖK), Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yapılan ‘Eğitim İşbirliği Protokolü’ çerçevesinde yapılan pedagojik formasyon için müracaatları almaya başlayacak.

PEDAGOJİK FORMASYON BAŞVURUSU NE VAKİT BAŞLIYOR?

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı, YÖK ile MEB içinde imzalanarak yürürlüğe girdi. Pedagojik formasyon müracaat süreçleri MEB’in yaptığı açıklamaya göre ekim ayında alınacak.

Pedagojik formasyon eğitimi, bu yıl itibariyle yükseköğretim kurumlarında yüksek lisans programı olarak verilecek. Pedagojik formasyon eğitimini muvaffakiyetle tamamlayan adaylar atanma hakkını elde edecek.

KİMLER PEDAGOJİK FORMASYON ALIR?

Talim ve Terbiye Konseyi’nin (TTK) 20 Şubat 2014 tarihindeki ve 09 sayılı sonucunın ekinde yer alan yükseköğretim programlarından mezun olanlarla yurt haricindeki yükseköğretim kurumlarından mezun olan adaylar pedagojik formasyon eğitimi alabilecek.

PEDAGOJİK FORMASYON ALAN KISIMLAR LİSTESİ

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Akademik tariflerin, öğrenmeye açık bireylerin algılayabileceği lisanda, farklı hallerde anlatılabilmesi için pedagojik formasyon eğitimi verilir.

Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki rastgele bir kısımdan alınmış eğitimden daha sonra, o kısım mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için tasarlanmıştır. Sınıf idaresi, öğretmenlik mesleğine giriş üzere derslerden oluşmaktadır.

Yükseköğretim Kurumu, 2010-2011 yılından itibaren bu öğretmenlik eğitimini Tezsiz Yüksek Lisans ismi altından çıkarıp pedagojik formasyon eğitimi olarak değiştirmiştir. Evvelden ALES notuna nazaran sıralama yapılırken 2010-2011 yılından itibaren diploma not ortalamasına bakılırsa sıralama yapılmakta ve üniversiteler bu ortalamalara nazaran öğrenci almaktadırlar.

5 Nisan 2012 tarihinde alınan karar bu program kaldırılmış, münasebet olarak ortaya çıkan öğretmen çoksı gösterilmiştir.

Pedagojik formasyon, pedagoji biliminde eğitim pedagojisi ile ilgili ayrıntıların verilmesini kapsar.