Osmaniye Teksas oldu

Temel

Global Mod
Global Mod
Arama yahut tutuklama sonucu olmamasına karşın gazeteci Hasan Tolga Balcılar‘ın konutu polisler tarafınca 27 Mayıs 2021 Perşembe günü arandı. Balcılar sözünde darp edildiğini, sağ omuzunun çıktığını ve eşinin telefonundaki imajların silindiğini söylemiş oldu. Basın kartı sahibi de olan gazeteciye göre, yapılan tehdit ve baskınların sebebi belediye ile ilgili yaptığı yolsuzluk haberleri.

Osmaniye’de 7 yıldır gazetecilik yapan Hasan Tolga Balcılar, en az iki aydır Twitter’dan ‘Son Dakika Osmaniye’ hesabından Osmaniye Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlükleri yayınlıyor. Balcılar konutunun, bu durumdan dolayı MHP’li Osmaniye Belediye Lideri Kadir Kara’nın talimatıyla basıldığını tez etti.

TERÖR KUŞKUSU SAVIYLA KONUTUNA BASKIN DÜZENLEDİLER

Medyascope’a konuşan Hasan Tolga Balcılar şunları söylemiş oldu:

“Dün geldiklerinde, ‘Evinizde terör şüphelisi arıyoruz’ dedi polisler. esasen Terörle Çaba Şubesi’nden polislerdi gelenler” diyen Balcılar, yaşananları şu biçimde anlattı: “Arama buyruğunu sordum lakin TEM Şube Müdürü beni direkt götürmek istedi. Hakkımda tutuklama sonucu da yok, hiç bir şey yok. ‘Evimde kızım ile eşim var’ dedim. Kamerayla girilmesi gerekiyor, hiç bir yönteme uymadılar. Beni dışarı çektiler. hiç bir direnç göstermememe karşın zıt kelepçe yaptılar, sağ omzumu çıkardılar.

‘Bu yaptıklarınız hukuksuz’ deyince, itiraz edince jandarma ile polis de hasımlık yaşadı. Zira burası jandarma bölgesi. O sırada bir savcıyı arayarak, ‘Arama yapmamıza mahzur oluyor’ diye tutuklama sonucu istediler. Savcı da manzara yokken tutuklama sonucu çıkaramayacağını söylemiş oldu. Jandarma da bana katıldı. Sonuçta beni diğer bir yere götürmek istediler ancak götüremediler. Götürselerdi fiziki ziyan vereceklerdi. daha sonra da provoke etmeye başladılar. Eşimin telefonunu zorla alarak manzaraları sildiler. İmgelerde var aslına bakarsan.”

“EMNİYETTE BAYAN DÖVÜYORLARDI, ORTAYA ÇIKARDIM”

Osmaniye’de haberleştirdiği usulsüzlüklerden örnekler veren gazeteci, “Osmaniye’de son vakit içinderda her şey abartıldı ve usulsüzlükler ortaya saçıldı. Belediyede muhasebe müdürünün bindiği ‘Porsche’ otomobilleri haber yapmıştım örneğin. Emniyette bayanları dövüyorlardı. Çok pervasızlaşmışlardı. Burada her biri birer vekil üzere davranıyorlar zira siyasi ilişkileri kuvvetli. Belediye Lideri Kadir Kara, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) başkanı Devlet Bahçeli ile fazlaca yakın esasen” formunda konuştu.

Son bir aydır daima tehdit aldığını söyleyen Hasan Tolga Balcılar, yaptığı haberlerin akabinde kimi şahıslar tarafınca aranarak haberlerine reklam verilmek istendiğini, bunu “Parayı verelim sus” bildirisi olarak gördüğünü lisana getirdi. Balcılar, Vilayet Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş ile Belediye Lideri Kadir Kara’nın epeyce yakın olduğunu vurgulayarak, “Emniyet Müdürü de Terörle Çaba Şubesi’nin yanı sıra narkotik ve siber kabahatlere da talimat vermiş, ‘Bir biçimde alın’ diye. Bunu da duyduk. Hiç kaygımız yok aslında ancak devlet vazifesi ismi altında bunlar olunca meşakkat yaşıyoruz” dedi.

Osmaniye Belediyesi’ne gelmeyen birtakım bireylerin belediyede çalışıyormuş üzere gösterilerek maaş aldıklarını haberleştiren Balcılar’a bakılırsa bu isimlerden biri eski Osmaniye İdeal Ocakları lideri.

“DEVLET BAHÇELİ’NİN DANIŞMANI İHALEYE MÜDAHALE ETTİ”

‘Zorkun Şenlik Tepesi’ ihalesine de MHP başkanı Devlet Bahçeli’nin başdanışmanı Ruhi Ersoy’un müdahil olduğunu sav eden Hasan Tolga Balcılar, “Bir biçimde baskıyla Recep Vural isimli bir şahsa ihale edildi. Bu şahıs, Osmaniye’de ondan sonrasında 8 milyon TL’lik ihale daha aldı. Ankara’dan organize ediyorlar hepsini” dedi.