Okullar kapanacak mı 2022? İkinci devir uzaktan eğitim mi olacak? MEB’den açıklama

Hasan

New member
salgınında yaşanan hadise artışları niçiniyle anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise kademelerindeki sınıflarda eğitime orta verileceği, uzaktan eğitime geçileceği dedikoduları süratle yayılıyor. Türkiye’de günlük hadise sayısı 50 bine yaklaşırken, Avrupa’da da varyantı ötürüsıyla bir daha kapanmalar başladı. Önümüzdeki aylarda Omicron varyantının ülkemizde süratle yayılması bekleniyor.

2021-2022 OKULLAR KAPANIR MI?

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer
, koronavirüs Omicron hadiselerinin artmasına ait olarak, “Yüz yüze eğitim kararlılığımız devam ediyor. Şu an prestijiyle yüz yüze eğitime orta verme gündemimizde değil” dedi.

Anadolu Ajansı’na röportaj veren Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Heyeti’nin dayanaklarıyla artık okulların nasıl açık ve inançlı tutulacağını bildiklerini lisana getirdi ve şu sözleri kullandı:

“Geliştirdiğimiz sistemde bazlı süreci yönettik, hadise ve yakın temasları takip ederek yalnızca sınıf seviyesinde yüz yüze eğitime 10 gün orta verdik. Şu ana kadar süreç çok başarılı devam etti. Yeni varyantlar ortaya çıktığında çabucak birinci akla gelenin okulların yüz yüze eğitime orta vermesi tartışmalarını yersiz buluyorum.

KORONAVİRÜS niçinİYLE KAÇ SINIF KAPATILDI?

Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı, toplamda yüzde 1’in hayli epey altında seyretti. Bugün yalnızca 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime orta verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu sayı pek düşük.

KAÇ ÖĞRETMEN KORONAVİRÜS AŞISI OLDU?

Bu süreçte en büyük avantajlarının öğretmenlerin aşılanma oranlarının yüksekliği olduğunu tabir eden Bakan Özer, “En az bir doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 93, en az iki doz aşı olan öğretmen oranımız ise bugün prestijiyle yüzde 89. Aşı olmayıp hastalığı geçirerek antikor oluşturan öğretmen oranımız ise yaklaşık yüzde 5. ötürüsıyla en az iki doz aşı olan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 94’e ulaştı.

Bugün prestijiyle en az 3 doz aşı olan öğretmen oranımız da yüzde 36‘ya yükseldi. Öğretmenlerimizin aşılanma oranları ülkemiz ortalamasının epey üzerinde olduğu üzere birçok gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranlarının da üzerinde. Öteki taraftan öğrencilerimizin de aşılanma oranları daima yükseliyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİME ORTA VERİLECEK Mİ?

Tüm ülkeler, okul dışı ortamlarda tedbirleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü tedbiri almaya çalışırken biz de birebir kararlılıktayız. Lakin okul dışı ortamlardaki tedbirlere daha fazla tartı vermeliyiz. ötürüsıyla şu an prestijiyle yüz yüze eğitime orta verme gündemimizde değil. olağan olarak süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maske, ara ve hijyene daha fazla değer veriyoruz.”

ÜNİVERSİTELER ONLINE MI OLACAK?

Koronavirüs önlemleri kapsamında biroldukca üniversite hibrit ve online eğitime geçti. Üniversitelerin aldıkları karar toplumsal medya hesapları üzerinden yayınlanıyor.

Online eğitim sonucu alan birtakım üniversiteler şu biçimde:

* İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

* Işık Üniversitesi

* Koç Üniversitesi