Özbekistan’ın en büyük Türk güç yatırımı faaliyete başladı

Beykozlu

New member
Türkiye ile birlikte toplam 7 ülkede faaliyet gösteren Aksa Güç, Özbekistan’ın başşehri Taşkent ve Buhara’da bakanlık kabulleri tamamlanan toplam 740 MW konseyi güçteki üç doğal gaz kombine çevrim santralinde üretime başladı. Aksa Güç bu biçimdece, Orta Asya’nın en büyük Türk güç yatırımını muvaffakiyetle hayata geçirdi.

Şirket bünyesindeki ehil teknik takımları, mühendislik marifetleri ve derin bilgi birikimi ile süratli ve sürdürülebilir projeleri hayata geçiren Aksa Güç, Özbekistan’da inşaatlarını yalnızca 12 ayda tamamladığı üç santralini de 18 ay üzere kısa müddette devreye aldı. Aksa Güç bugün prestijiyle, Taşkent ve Buhara’da Özbekistan’ın gücüne güç katmaya başladı.


Konseyi gücünün yarısı yurt haricindeki santrallerden oluşuyor


Aksa Güç İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Cemil Karı, yurt haricinde bu ölçekte bir projeyi bu kadar kısa müddette muvaffakiyetle hayata geçirmekten ve Özbekistan’ın gücünü yükseltmekten gurur duyduklarını belirtti. Yararı, “Özbekistan’da iki farklı kentteki üç santralimizi muvaffakiyetle devreye aldık. Küreselleşme stratejimiz doğrultusunda bizim için değerli bir mihenk taşı olan bu yatırımımız ile Türkiye topraklarından doğan gücümüzü dünyanın dört bir yanına taşıyoruz. 25 yıl boyunca işleteceğimiz bu santrallerin tamamının devreye alınmasıyla birlikte şurası gücümüzün yaklaşık yarısını Türkiye’de, başka yarısını da yurt haricinde işletmeye başladık” dedi.

Aksa Güç, Özbekistan santralleriyle ayrıyeten ülkenin mevcut doğal gaz ile güç üretimindeki verimliliğini artıracak ve bu santrallerin sağlayacağı doğal gaz tasarrufu ile de ülke iktisadına direkt katma kıymet yaratacak.
 
Üst