Öğretmenler dikkat! MEB alan değişikliği takvimi muhakkak oldu

Hasan

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı, mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak yapılan öğretmen alan değişikliği için müracaat takvimini yayınladı. MEB öğretmen alan değişikliği için müracaatlar 7-11 Şubat 2022 tarihleri içinde yapılacak. Atamalar ise 1 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek.

MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR?

MEB öğretmen alan değişikliği, mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yapılan branş değişikliğidir.

Alan değişikliği, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yayınlanan MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine uygun olarak yapılmaktadır.

Ulusal Eğitim Bakanlığı uygun gördüğü takdirde, öğretmenler alanına uygun olan farklı bir branşa geçiş yapabilir. Birden çok yükseköğretim bitiren öğretmenler ise bitirdikleri alanlar içinde geçiş yapabilirler.

MEB ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ KOŞULLARI NELER?

Ulusal Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uyarınca alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin yönetmelikte belirtilen koşullara uygun olması halinde alan değişikliği gerçekleşir.

Alan değişikliği müracaatında bulunacak öğretmenlerin aday öğretmenliğin sonlanmış olması ve istenilen alanın mezun olunan kısma uygun olması gerekmektedir.

Alan değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin vilayet içerisinde tercihleri de dikkate alınarak, alanlarında muhtaçlık duyulan eğitim kurumları göz önünde bulundurularak hizmet puanı üstünlüğüne nazaran yapılır.

Hizmet puanları eşit olduğu takdirde, öğretmenlikteki hizmet mühleti dikkate alınır. Hizmet müddeti daha fazla olan öğretmenin yer değiştirilmesine öncelik verilir.

MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MÜRACAATLARI NE VAKİT AÇIKLANIR?

Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında takımlı öğretmen olarak nazaranv yapanların alan değişikliği takvimine göre;

Ön müracaatlarının sistem üzerinden alınması ve onay süreci 7-11 Şubat 2022 tarihleri içinde gerçekleştirilecek.

Tercih müracaatlarının alınması ve eğitim kurumu müdürlüklerince onaylanması 21-25 Şubat 2022 tarihleri içinde yapılacak.

Atamalar 1 Mart 2022 tarihinde, bakılırsavden ayrılma ve yeni bakılırsav yerine başlama süreçleri ise 17 Haziran 2022 prestijiyle gerçekleştirilecek.

MEB ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin MEBBİS üzerinden müracaat yapması gerekiyor.Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği alan değişikliği müracaat tarihlerinde mebbis.meb.gov.tr adresinden ‘Elektronik Ön Müracaat Formu‘ doldurulması gerekiyor.

Değiştirilmek istenen alana ait mezuniyet ayrıntıları MEBBİS sistemine girilmesi halinde müracaatlar eğitim kurumu müdürlüğü tarafınca incelenerek onaylanacak.

Sistem üzerinden onaylanan Elektronik Ön Müracaat Formunun iki tane çıktısı alınarak başvuran öğretmen ve eğitim kurumu müdürlüğünce imzalanacak. Alınan çıktıların bir tanesi müracaat yapan öğretmende, başkası ise eğitim kurumunda koruma edilecek.

Müracaatlar eğitim kurumunda onaylanmasının akabinde İlçe ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü onayına sistem üzerinden gönderilecek. Müracaatların onayı sistem üzerinden gerçekleşecek. Alan değişikliği ön başvurusu bulunmayan adaylar, alan değişikliği tercih müddetinde tekrar müracaat yapamayacak. Birden çok kısımdan mezun olan öğretmenler alan değişikliği sırasında sırf bir branşa müracaat yapabilir.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NE VAKİT YAPILIR?

Alan değişikliği sonucu Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca her yıl alınmamaktadır. Alan değişikliği onayı, gelen talepler istikametinde verilmektedir. MEB, son 11 yılda alan değişikliği yapılmasına 8 kez müsaade vermiştir.

SINIF ÖĞRETMENLERİ ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİR Mİ?

Alan değişikliği yapmak isteyen sınıf öğretmenleri alan değişikliği başvurusu yapamamaktadır. Çeşitli kurs ve seminer alınmasının akabinde Talim ve Terbiye Heyeti sonucu ile öteki alana geçiş sağlayabilirler. Norm takım fazlası olan sınıf öğretmenleri yan alanlarına göre süreksiz unsur kapsamında branş öğretmenliğine geçiş yapabilmektedir.

MEB 2022 YILI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DUYURUSU İÇİN TIKLAYIN