Mücevher İhracatçıları Birliği’nden taş kesim eğitimi

KaraYeL

New member
Mücevher İhracatçıları Birliği, Kuyumcukent’te kurmuş olduğu taş kesim atölyesinde, Altınbaş Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Takı Tasarımı Kısmı öğrencilerine mücevher taşlarını kesme ve uygulamalı taş bölümü eğitimi vermeye başladı.

Türk mücevher dalında bir unsur imza atarak hem istihdama katkı sağlamak tıpkı vakitte bölümün tasarım ufkunu genişletmek emeliyle taş kesim atölyeleri kurup “Taş Kesim Eğitimleri” veren Mücevher İhracatçıları Birliği, Altınbaş Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Takı Tasarımı Kısmı öğrencilerine, uygulamalı taş kısmı eğitimlerine başladı.

Taş kesim eğitimlerinin birincisi Mücevher İhracatçıları Birliği İdare Şurası Üyesi ve Eğitim Komitesi Lideri Bogus Sıradağ, Mücevher İhracatçıları Birliği Kuyumculuk Dal Danışmanı Oğuz Özdemir, Altınbaş Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Takı Tasarımı Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Leyla Ulusman, Emre Tirik, Araştırma vazifelisi Mert Hatipoğlu ve kısım öğrencilerinin iştirakiyle gerçekleşti.

Kesime En Kıymetli Hizmet

Birliğin son periyotlarda yaptığı en değerli faaliyetlerden bir adedinin taş kesim eğitimleri olduğunu vurgulayan Mücevher İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi ve Eğitim Komitesi Lideri Bogus Sıradağ; “Ticari hiç bir maksat gütmeyen, büsbütün eğitim maksatlı bir yapıya sahip olan taş kısmı eğitimlerimizi fazlaca önemsiyoruz. Bilgimiz, maharetimiz ve ekipmanlarımızla bölümün gelecek jenerasyonlarına en yeterli biçimde yetiştirmeyi bir gaye edindik. Bu vakte kadar bu atölyemizde daldan ve kuyumculuk üzerine eğitim veren çeşitli kurumlarından 80 şahsa eğitim verdik. Tokat’taki Yarı Bedelli Taşlar ve Kuyum Atölyesi Projesi’ne dayanağımız kapsamında şu anda bir Türk ve bir yabancı usta eğiticimiz ile eğitim veriyoruz. Marmara Üniversitesi ve Altınbaş Üniversitesi öğrencilerine de işin pratiğini öğreteceğimiz için epey mutluyuz” dedi.

Eğitim de mücevher taş kesitinin temel prensiplerinin ve kesim tekniğinin uygulamalı biçimde aktarıldığını söyleyen Mücevher İhracatçıları Birliği Kuyumculuk Kesim Danışmanı Oğuz Özdemir de “Öğrenciler atölyeye girdiği andan itibaren önlüğünü takıp taş kesmeye başlıyorlar. Bizim işimizin en kıymetli noktası pratik. Daha evvel Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Takı Tasarımı Bölümü’nden gelip eğitim alanlar oldu, şu anda Marmara Üniversitesi’nde usta öğreticimiz öğrencilere eğitim veriyor, Altınbaş Üniversitesi öğrencileri de uygulamalı eğitimlerini bu atölye de gerçekleştirecek. İstanbul’daki üniversiteler yahut Anadolu’daki kuyumculuk eğitimi veren kurumlar da gelip eğitimlerimizden faydalanabilir” formunda konuştu.

Hibya Haber Ajansı