Memurluk hedefleyen kısımlardan uzak durun

Hasan

New member
HAVA ASAL

Pandemi gölgesinde geçen güçlü eğitim yılının akabinde öğrenciler, üniversite tercihlerini yaptı. Yarın bitecek tercih devrinde sona gelinmesine karşın birtakım öğrencilerin ise başı hâlâ karışık. Üniversite seçimi yapacak öğrencilere tekliflerde bulunan Karar gazetesi muharriri ve eğitim uzmanı Ali Barskanmay “Halihazırda tıp mezunları haricinde üniversiteyi bitirdikten daha sonra iş garantili hiç bir kısım yok. Bu katılığı bilmekte fayda var” dedi.

‘Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz’ sorusuna karşılık veren Barskanmay “Bu sorunun yanıtını dünyanın ekonomik gidişatına bakarak daha sağlıklı karşılık verebiliriz. Günümüzde meslek kabul ettiğimiz biroldukça mesleğin gelecekte olmayacağı kesin. Tercih yaparkilk önceliğimiz, insan merkezli, aklın ön planda olduğu, zihnin faal olduğu, niyetin rehberliği öncülüğündeki meslekler olmalı” diye konuştu. Kısım tercihi kadar üniversitenin de değerli olduğunun altını çizen Barskanmay “Öğrenciler üniversiteden yalnızca bilgi ve diploma almıyor.

Üniversitenin ekosisteminde yeni arkadaşlıklar edinerek onların arkadaşlığında yeni hayatlar, kültürler, hayat biçimleri öğrenerek ömrüne zenginlik katar. Hayata bakış açısına yeni pencereler katar. Yurt dışı imkânı veren üniversiteler tercih etmek.

Dünyanın küresel bir köye dönüşeceğini düşündüğümüzde üniversiteyi bitirdikten daha sonra dünyanın her yerinde çalışma imkânı sunan bir üniversite tercih etmek lazım” sözlerini kullandı. Barskanmay, İngilizce haricinde ikinci bir yabancı lisan her öğrencinin üniversite bitikten daha sonra iş müracaatında varlıklı bir CV olacağını vurguladı. Dijital mesleklerin ön plana çıktığını anlatan Barskanmay “Dijital dünya ömrümüzde etkinleşiyor.

Dijital meslekler genç teşebbüsçü ruhu olanlar yük vermeli. Meslek kadar insanı merkeze alıp insanın ferdi gelişmenine öncelik veren meslekleri tercihe alalım” teklifinde bulundu. Barskanmay şöyleki devam etti: Devletin memur alımlarını azalttığı günümüzde memur olmayı evvelayen kısımlardan uzak durmak lazım. Öncelik kendi ayakları üzerinde kendi işini kuracağı, şahsi gelişmenine katlı sağlayacağı kısımları önceliğe almak ilerde hem iş bulmada hem homeofis ortamında kendi işini yapmasına yardım edecektir.”