MEB’le Kültür ve Turizm Bakanlığı içinde protokol

Hasan

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı içinde ‘Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü’ imzalandı.

Bakanlar Mahmut Özer ve Mehmet Nuri Ersoy’un iştirak gösterdiği protokol merasiminde yapılacak iş birliği ile 25 bin kişinin turizmde istihdama katılmasının hedeflendiği kaydedildi.

‘PANDEMİ daha sonraSI KARŞILAŞILAN EN BÜYÜK KASVET İŞÇİ DÜŞÜNCESİ OLACAK’

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, teknik meslek liselerinin sayısının 100’e çıkarmayı hedeflediklerini söylemiş oldu. Yalnızca otel sayısını arttırarak bu gayenin başarılamayacağını belirten Ersoy, geçen yılki protokolde turizm meslek liselerinin müfredatlarının sektörel gereksinimlere bakılırsa bir daha düzenlenmesi, eğitimin dalla birlikte verilmesi ve öğrencilerin turizm kesimine kazandırılması çalışmalarının bulunduğunu anlattı. Ersoy, şöyleki konuştu:

“Turizm fazlaca dinamik bir dal ve her geçen gün büyüyor. Pandemi sebebiyle iki sene zahmetler yaşandı. Pandemi daha sonrası karşılaşılan en büyük düşünce işçi meşakkati olacak. Dalın işçi gereksinimiyle ilgili biz esasen 3 yıl evvel Ulusal Eğitim Bakanlığımız ile bir çalışma başlatmıştık. Bugün pilot bölge olarak İstanbul seçildi. Bu bağlamda kesim temsilcileriyle bir arada İstanbul pilot bölge olduğu için toplantı organize ettik. Onların taleplerini de dinledik. STK temsilcileriyle birlikte bir komite kuruyoruz. Bütün bu mesleksel eğitim ile ilgili gereksinimleri 10 gün içerisinde tespit edeceğiz. Maksadımız mesleksel eğitim almış nitelikli çalışanın bölüme kazandırılması. Anadolu teknik meslek liseleriyle ilgili de yeni muhtaçlıklar belirdi. Sayıları artırma sonucu aldık. Kısa müddette okul sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyoruz.”

‘YAKLAŞIK 25 BİN BEŞERE TURİZM ALANINDA İSTİHDAM KAZANDIRACAĞIZ’

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise mesleksel eğitim merkezlerinde yabancı lisan eğitimi verileceğini söylemiş oldu. 25 bin kişinin turizm alanında istihdam kazanacağını anlatan Selçuk, Türkiye’de dünya iktisadıyla bütünleşme yolunda en süratli yol alan kesimlerinden birinin turizm olduğunu belirtti.

Özer, konuşmasına şöyleki devam etti:

“Milli Eğitim Bakanlığı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte son 3 yıldan beri mesleksel eğitimde epey önemli bir işbirliği içerisindeyiz. Bilhassa turizm alanında insan kaynağının karşılanmasıyla ilgili 3 yıldan beri başarılı bir biçimde süreci yönetiyoruz. Mesleksel teknik alanında liselerde 53 tane okulumuzda bu manada iş birliğimiz devam ediyor. Bugün Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve bölümün temsilcileriyle bir arada İstanbul’daki otellerimizin insan kaynağını muhtaçlığını karşılamayla ilgili mesleksel eğitim merkezleriyle ilgili yeni bir adım atıyoruz. Birinci kez mesleksel eğitim merkezlerinde yabancı lisan eğitimiyle ilgili başlangıç yapacağız ve İstanbul’da tüm otellerimizin insan kaynağı gereksinimini karşılamış olacağız. Yaklaşık 25 bin insanımıza hem turizm alanında eğitim birebir vakitte istihdam imkanı kazandırmış olacağız. “