Matthias Sammer DFB’ye saldırdı: “Bahane bulmada dünya şampiyonu”

Temel

Global Mod
Global Mod

Birçok turnuvadaki kötü sportif performansın ardından DFB, sportif bir krize girdi. Matthias Sammer bunun için net kelimeler buluyor.

Eski futbol profesyoneli ve BVB danışmanı Matthias Sammer, Alman futbolunun durumunu sert bir şekilde eleştirdi. 55 yaşındaki oyuncu, “Bild” podcast’i “Phrasen Mäher”de “Er ya da geç daha net konuşacağım, çünkü bana göre Alman futbolu hatırladığımdan beri en büyük krizi yaşıyor” dedi. Spor resimlerinden alıntılar yayınlandı. Sammer sözlerine şöyle devam ediyor: “Bahane bulma ve neden işe yaramadığına dair açıklamalar bulma konusunda en fazla dünya şampiyonu ve Avrupa şampiyonuyuz. Bu büyük krizin sorumluluk almadan nasıl konuşulduğunu görünce şok oldum ve hayrete düştüm.”

Yayınlanan alıntılardan Sammer’in tam olarak neyi eleştirdiği belli değil. Alman futbolunda sonuç krizi inkar edilemez. 2018’de Rusya’da ve 2022’de Katar’da düzenlenen Dünya Kupalarında erkek milli takımı ön eleme turunda üst üste iki kez elendi.

Sammer: Rakipler yine korkmalı

Kendi sahasındaki Avrupa Şampiyonası’nın başlamasına bir yıldan az bir süre kala, milli teknik direktör Hansi Flick’in takımı hâlâ kötü durumda. Son hazırlık maçlarında Kolombiya’ya 0-2, Polonya’ya ise 0-1 mağlup oldular.

Kadın milli takımının da durumu pek iyi değil: Avustralya ve Yeni Zelanda’da düzenlenen Dünya Kupası ön eleme turunda başarısız oldular.

Sammer, Almanya’nın şu anda pek çok ülke için korkulacak bir rakip olmadığını açıkça belirtti. “Her şeyi hemen tekrar kazanmak zorunda değiliz ama sportif açıdan Almanya’yla tekrar oynamaktan korkuyorsunuz çünkü onları yenmenin neredeyse imkansız olduğunu biliyorsunuz. Buna bir an önce geri dönmeliyiz. Bu benim için en büyük şey. diliyorum!” dedi.