LGS soru kitapçığı ve yanıt anahtarı yayınlandı mı? İşte sorular ve karşılıklar

Hasan

New member
LGS puan hesaplama nasıl yapılır, merak ediliyor. 8. sınıf öğrencilerinin iştirak sağladığı , 973 yurt içi ve 4 yurt dışı imtihan merkezinde, 17 bin 793 okulda ve 82 bin 355 salonda yapıldı. Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için yanlışsız ve yanlış yanıt sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin gerçek yanıt sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

LGS SORULARI VE YANITLARI NE VAKİT?

2021 yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) imtihanı soru kitapçığı ve yanıt anahtarının erişime açılacağı tarih çabucak hemen açıklanmadı. Geçen yıl imtihandan 3 gün daha sonra sorular ve karşılıklar MEB’in internet sitesinde kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bu çerçevede bu yıl LGS sorularının 9 Haziran 2021 Çarşamba günü erişime açılması bekleniyor.


Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca açıklanacak LGS karşılık anahtarına öğrenciler www.meb.gov.tr üzerinden erişim sağlayabilecek. Evvelki senelerda LGS soruları ve karşılık anahtarı, PDF belgesi olarak yayınlanmıştı.

LGS İMTİHAN SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Ortaokul öğrencilerinin liseye yerleşmelerinde katıldıkları Liselere Geçiş Sistemi (LGS) imtihan sonuçları, 30 Haziran 2021 Çarşamba günü www.meb.gov.tr internet adresinde açıklanacak. Öğrencilere imtihan sonuç evrakları posta yoluyla gönderilmeyeceğini belirtelim.


Açıklanan kılavuzun ekinde merkezi imtihanla öğrenci alacak Anadolu liseleri, fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da yer aldı. Açıklanan listeye nazaran Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi imtihan puanına göre öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, imtihanla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, toplumsal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleksel ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.
 
Üst