KPSS imtihanında kalem, silgi verilecek mi? Yasak olan eşyalar neler? İşte KPSS gerekli dokümanlar

Hasan

New member
Yüz binlerce adayın beklediği 2021 (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) imtihanı yurt genelinde yapılıyor. KPSS imtihanında gerekli dokümanlar ve yasak olan şeyler imtihan öncesinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca duyuruldu. Bilindiği üzere uzun vakittir kalem, silgi, kalemtıraş, peçete üzere araç-gereçler ÖSYM tarafınca verilirken, adayların yanlarındaki eşyalarla imtihana girmelerine müsaade verilmiyor.

KPSS’DE KALEM SİLGİ VERİLECEK Mİ?

KPSS A Kümesi ve Öğretmenlik imtihanında adayların imtihanda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete ÖSYM tarafınca sağlanacak. İmtihan binalarında hiç bir eşya emanete alınmayacağından adaylar, imtihan binalarına bu evraklar haricinde rastgele bir eşya, araç gereç vb. getirmemeli.

KPSS İMTİHANI İÇİN GEREKLİ DOKÜMANLAR NELER?

Adayların imtihana girerken aşağıdakileri yanında bulundurmak zorunda:

* İmtihana giriş evrakı

* Nüfus cüzdanı yahut Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı yahut geçerlilik mühleti dolmamış pasaport

KPSS İMTİHANI YASAK OLAN EŞYALAR NELER?

İmtihan binalarında hiç bir eşya emanete alınmayacağından adayların imtihan binalarına;

* Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz bağlantı sağlayan bluetooth vb. aygıtlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve başka takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, metal para, anahtarlıksız sıradan konut anahtarı, ulaşım kartı, sıradan tokalı kemer, sıradan tel toka ve sıradan piercing hariç), her türlü elektronik/mekanik aygıtla ve davet aygıtı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,

Cep bilgisayarı, saat, kelamlık fonksiyonu olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan aygıtlarla,

* Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve gibisi teçhizatla,

* Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, kelamlık, mecmua, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,

* Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim unsurlarıyla,

* Kutu/şişe içerisinde ilaçla gelmeleri muhakkak yasaktır.

KPSS 1 AĞUSTOS 2021 İMTİHANLARI SAAT KAÇTA?

KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek imtihanı bu yıl 1 Ağustos 2021 Pazar günü yapılacak. İmtihan saat 10.15‘te başlayacak ve adaylara toplamda 130 dakika müddet tanınacak. Saat 10.15’te başlayan Genel Kültür-Genel Yetenek İmtihanı 12.25’te tamamlanacak.

KPSS Eğitim Bilimleri imtihanı da 1 Ağustos 2021 Pazar günü yapılacak ve imtihan saat 14.45‘te başlayacak. Eğitim Bilimleri İmtihanı’nda ise adaylara 100 dakika mühlet tanınacak. Yani 14.45’te başlayacak bu imtihan 16.25’te sona erecek.