Konutta fahiş fiyata karşı işbirliği

celikci

New member
İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı ile emlakçılar, konut meblağlarında mesken sahipleri ve müteahhitlerin fahiş ve haksız fiyat artışlarına karşı iş birliği gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca konut kesimine yönelik açıklanan yeni paketlerin akabinde birtakım fırsatçı konut sahibi ve müteahhitlerin fiyatlarını artırdığı görülmüş ve kamuoyuna yansımıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin konut dalında devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her adımı atacaklarını duyurmasının akabinde, ilgili kurum ve kuruluşlar da harekete geçti.

Nizameddin Aşa


SATIŞLAR TAPUDA İPTAL OLUYOR

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa, hususa ait yaptığı açıklamada, İstanbul Vergi Dairesi Lideri Sayın İstek Bilgiç’in davetlisi olarak İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Lideri İbrahim Bozan ile birlikte bir ortaya geldiklerini ve sürece ait bilgi alışverişinde bulunduklarını söylemiş oldu. Fiyat artışlarının sebeplerini ve bunun nasıl önüne geçebileceğini ele aldıklarını lisana getiren Aşa, STK’lar ile kamu kurumlarının alanda aktif bir iş birliği yapması için fikir birliğine vardıklarını bildirdi. Aşa, fiyat artışlarında emlakçıların rastgele bir dahli olmadığını kaydederek, “Günlerce uğraştığımız işler tapuda satıcıların fiyat artışı niçiniyle iptal olabiliyor” diye konuştu.

GEREKİRSE EMLAKÇILIK HİZMETİ VERMEYECEĞİZ

Nizameddin Aşa, bu fiyat artışlarının önüne geçebilmek gayesiyle çeşitli çalışmalar yapacaklarını söz ederek, şu açıklamalarda bulundu: “Emlakçılar olarak fiyat artışlarının önünde duracak, meblağlarında haksız artış yapılan gayrimenkullerin satışına aracılık yapmayacak ve bu meskenleri portföyümüze almayacağız. Bu hususta tüm üyelerimize ve gayrimenkul danışmanı arkadaşlara davet yapıyoruz. Bu mevzuda toplantılar yapacağız ve istişareler gerçekleştireceğiz. İş birliği içerisinde bu tip artışlara müsaade etmemek için elimizden geleni yapacağız. Burada gayrimenkul sahiplerini yönlendireceğiz, gerekirse ilanlarını kabul etmeyeceğiz. Mülk sahiplerini de daima uyaracağız.”

İNTERNET SİTELERİNE YETKİ EVRAKI ÇAĞRISI

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa, ilan sitelerinin ‘mesleki yeterlilik belgesi’ sahibi olmayanların ilanlarını kabul etmemesi gerektiğini söylemiş oldu. İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Lideri İbrahim Bozan ise fiyat artışlarına karşı tapuda değerleme koşulu getirilmesi teklifinde bulundu.
 
Üst