Kontratlı öğretmen atama tercihleri başladı

Hasan

New member
Kontratlı öğretmen atama tercihleri bugün prestijiyle başladı. Tercihler, 26 Ocak 2022 Çarşamba gününe kadar devam edecek. Kontratlı öğretmenlik atama tercihleri, kelamlı imtihanda 60 ve üzeri puan alan adaylar tarafınca yapılacak. Adaylar, en çok 40 eğitim kurumu için e-devlet sistemi üzerinden tercih yapabilecek. Kontratlı öğretmen atama tercihlerinin akabinde yapılacak 15 bin öğretmen atamasının yüzde 50’si İstanbul vilayetine olacak.

KONTRATLI ÖĞRETMENLİK ATAMA SONUÇLARI NE VAKİT?

Kelamlı imtihan sonuçlarının açıklanmasının akabinde atama tercihlerinin alınması süreci başlayacak. Atama tercihleri 21 Ocak ile 26 Ocak tarihleri içinde alınacak. Atama sonuçları ise 31 Ocak 2022 Pazartesi günü açıklanacak.

KONTRATLI ÖĞRETMEN ATAMA KONTENJANLARI 2022

Branş ve kontenjan dağlımı, öğretmen doluluk oranı ve gereksinim duyulan alanlar göz önünde bulundurularak yapıldı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de daima lisana getirdiği üzere temel eğitim alanına öncelik verildiği gözlemlendi.

Bu kapsamda en epey atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve bin 302 kontenjanla okul öncesi öğretmenlik oldu.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için bin 30, ilköğretim matematik öğretmenliği için bin 1, İngilizce öğretmenliği için 857, rehberlik öğretmenliği için 804, matematik öğretmenliği için 733, fen bilimleri öğretmenliği için 702, Türkçe öğretmenliği için 698, Türk lisanı ve edebiyatı öğretmenliği için 501, vücut eğitimi öğretmenliği için 39’u ulusal atlet olmak üzere 390 kişilik kontenjan oluşturuldu. Öğretmenlik için atamaya temel teşkil eden 110 alandan her biri için de kontenjan verildi.

“15 BİN ÖĞRETMENİN YÜZDE ELLİSİ İSTANBUL’A ATANACAK”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklamada; “İstanbuldaki eğitim yatırımlarını 2022 yılında tamamlamak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Şu ana kadar İstanbulumuza 5 milyarın üzerinde eğitim yatırımını 2022 yılında verdik. Yalnızca okul yapmaya değil, beraberinde okulların içerisinin donanımının yapılması için önemli bir biçimde dayanak veriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu üzere 31 Ocak 2022 tarihli 15 bin öğretmen atamasının yüzde 50’sini yani 7 bin 500 öğretmeni de inşallah İstanbula vereceğiz. Yalnızca İstanbulda okullar yapmak değil, beraberinde öğretmen, insan kaynağı atamak, alt yapının güçlendirilmesi noktasında önemli yatırımlarla desteklemeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

KONTRATLI ÖĞRETMENLİK TERCİH SÜREÇLERİ NASIL YAPILIR?

1. Kelamlı imtihanda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en çok 40 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

2. Kurum tercih müracaatları şahsi e-devlet kullanıcı ismi ve şifre kullanmak suretiyle e-devlet sistemi üzerinden alınacak olup adaylar tercih müracaatlarını onaylatmak üzere rastgele bir ilçe yahut vilayet ulusal eğitim müdürlüğüne gitmeyeceklerdir.

3. Adayların tercih müracaatlarına ait kayıtlarını Ek-4 Takvim’de belirlenen tarihin son günü, gün sonu prestijiyle (saat 23.59’a kadar) tamamlamış olmaları gerekmektedir.

4. Tercihler, tıpkı vilayet ve/veya farklı vilayetlerde bulunan eğitim kurumları içinden istenililk öncelikte yapılabilecektir.

5. Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim haricindeki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum” ya da “Tercihlerim haricindeki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum” seçeneklerinden birini kesinlikle işaretleyecektir.

6. Tercihlerine atanamayan adaylardan “Tercihlerim haricindeki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

7. Talim ve Terbiye Konseyi Başkanlığının 20.02.2014 tarihindeki ve 9 sayılı Konsey sonucu yeterince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere müracaatta bulunan adaylardan; bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar kısmı, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri kısmı, bilgi teknolojileri kısmı mezunları ile idare bilişim sistemleri kısım mezunları mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumları haricindeki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

8. Ön Müracaat etabında hangi alana müracaat yapılmışsa Tercih Başvurusu kademesinde o alanda tercih yapılabilecektir.

E-DEVLET MEB KONTRATLI ÖĞRETMEN ATAMA TERCİHİ EKRANI

MEBSİS SORGULAMA EKRANI