Kelamda öğretmene ait yeni tezler: Islak bezle yüzümüze vururdu

Hasan

New member
Aksaray’da 10 yaşındaki öğrencisi T.K.’yi yumruk atıp darp etmesine karşın isimli denetim koşuluyla özgür bırakılan Ali İstek Y.’nin daha evvel de öğrencilerine şiddet uyguladığı ortaya çıktı. Y. tarafınca şiddete maruz kalan öğrenciler T.C Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkez’ine (CİMER) hayli sayıda müracaat yaptı. Müracaatlar içinde bir öğrencinin yaptığı şikayet ise şoke etti. Öğrenci, “Islak bezle yüzümüze vurur, çöp kovasına oturturdu” tezinde bulundu.

ÖĞRENCİLER CİMER’E BAŞVURDU

Aksaray’da öğrencisi T.K.’nin (10) boğazını sıkıp, yumruk atarak darbeden ve hakkında 1.5 yıla kadar mahpus cezası istenen matematik öğretmeni Ali İstek Y.’nin (40), 2004 ile 2007 yılları içinde nazaranv yaptığı Sakarya’da da öğrencilere şiddet uyguladığı öne sürüldü. Ali İstek Y.’nin darp imajlarının akabinde, 2004- 2007 yılında Sakarya’da nazaranv yaptığı okulda da şiddet uyguladığını söyleyen öğrenciler, CİMER’e başvurdu. DHA’nın aktardığına göre CİMER’e yapılan şikayetlerde, Ali İstek Y.’nin lise seviyesinde soru sorup bilmeyenlere şiddet uyguladığı, öğrencileri masa altına sokup çoraplarını koklattığı ve ‘sen bir çöpsün’ diyerek çöp kutusunun üzerine oturttuğu tez edildi.

“TRAVMA OLARAK BEYNİMİZE KAZINDI”

Ali İstek Y.’nin hem fizikî birebir vakitte ruhsal şiddet uyguladığını söyleyen öğrencilerden G.K. (28) şikayetinde, “2004 -2007 yılları içinde Sakarya Erenler Yazılı İlköğretim Okulu’nda matematik öğretmeni olarak vazife yapıyordu. O periyotta bana ve sınıf arkadaşıma ruhsal ve fizikî şiddet uygulamıştır. Ağır hakaretler, aşağılama, bizden bir şey olmayacağına dair argo ithamlarda bulunuyordu. Üst sınıf ayrıntılarını de bize sorup, bilmediğimizde şiddet uyguluyordu. Aksaray’daki bu olayı görür görmez bize yaptığı şiddet aklıma geldi. Örneğin, öğretmen masası altına sokup, çoraplarını koklatıyordu. Çöp kovasının üstüne oturturdu. Bunun yanında sınıfın masa ve duvarlarını sildirip, dolapların ardına sokuyordu. Bunlara şahsen şahit olduk ve şahsen yaşadık. Bu olaylar, travma olarak beynimize kazındı. Ruhsal problemleri olan bir öğrenmendir ve canı sıkıldıkça ‘siz bir b*kdan anlamazsınız’ diyerek dersi bırakırdı. 15 yıl evvel hem kelamlı hem ruhsal tıpkı vakitte fizikî şiddet gördük. Biz yaşadık, öteki çocukların bu travmaları yaşamasını istemiyoruz” dedi.

“SIRTIMIZA YUMRUK ATARDI”

Bir diğer öğrenci N.C. de (28), CİMER’e yaptığı şikayetinde, “O periyotta bana ve öbür sınıf arkadaşlarıma ruhsal tıpkı vakitte fizikî şiddet uygulamıştır. Hakaretlerde ve aşağılamalarda bulunmuştur. Lise seviyesi sorup, bilmediğimizde şiddet uyguluyordu. Öğretmen masası altına sokup, çoraplarını koklatır ve kitap dolabı ardına sokup ‘sen bir böceksin’ deyip, örümcek ağı olan yerde bekletirdi. Çöp kutusunun üzerine oturtup, ‘sen çöpsün’ diyerek ders sonuna kadar bekletirdi. Sorduğu soruları bilemeyince ıslak bezle sıraları sildirdi. Şayet silmeksek ıslak bez ile yüzümüze vurur ve sırtımıza yumruk atardı. Psikolojisi bozuk bir öğretmendi. O devir Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafınca soruşturma başlatılmış, derse girdiği ve darbettiği öğrencilerin tabirine başvurulmuştur. Soruşturma daha sonrası öğretmenin bakılırsav yeri değişmiştir. 15 yıl evvel bu olayları yaşadık. ‘Başka çocuklar yaşamasın’ diyerek CİMER’e şikayette bulunduk” sözlerini kullandı.

“ÖĞRENCİNİN AİLESİNİ TEHDİT EDİYOR”

T.K.’nin ailesinin avukatı Ali Oğuz Şahin de Ali İstek Y.’nin geçersiz toplumsal medya hesabından aileyi tehdit ettiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

“Öncelikle Türkiye’nin dört bir tarafınca arayıp destekleyen herkese aile ismine teşekkür ediyorum. Bu uygun niyetli iletilerin dışında aileyi, toplumsal medya üzerinden alçakça tehdit eden iletiler da aldık. Ortaköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayete bulunacağım. Bunun yanında Sakarya vilayetinden bana ulaşan bireyler, Ali İstek Y. tarafınca T.K.’ye misal biçimde öğrencilik senelerında şiddete uğradıklarını belirtti. Bu son olayın yaşanmasıyla birlikte CİMER üzerinden şikayette bulunduklarını ve en kısa vakitte yaşadıkları yerleşim yerlerindeki Cumhuriyet başsavcılıklarına şikayette bulunacaklarını ilettiler.”

Avukat Şahin, Ali İstek Y.’nin mahkemece isimli denetim sonucuyla özgür bırakılmasını itiraz edip, tutuklanmasını talep edeceklerini söylemiş oldu.