Kelamda öğretmenden pişkin savunma: Bipolar bozukluğum var

Hasan

New member
Öğrencisi T.K.’nin boğazını sıkıp, döven ve hakkında 1,5 yıla kadar mahpus cezası istenen matematik öğretmeni Ali İstek Y.’nin sözü ortaya çıktı. Ali İstek Y.’nin, iddianamede yer alan tabirinde, T.K’nın okul idaresiyle ortasını bozduğunu ve bipolar bozukluğundan dolayı ilaç kullandığını söylemiş olduği öğrenildi.

SÖZÜ ORTAYA ÇIKTI

Ortaköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Ali İstek Y. hakkında ‘beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan bireye karşı, kamu nazaranvlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüyü kullanmak suretiyle sıradan yaralama’ hatasından üst huduttan ceza verilmesi talep edildi.

1,5 yıla kadar mahpus cezası istenen Ali İstek Y.’nin, öğrenciye 9 defa tokat attığı, iddianamede açıklandı. Ortaköy Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Ali İstek Y.’nin sözü de yer aldı.

“BANA ‘DELİ’ DEDİ”

T.K.’nin kendisine ‘deli’ söylemiş olduğini ve küfrettiğini ileri süren Ali İstek Y., “Derse başlamadan evvel bir öğrenci yanıma gelip, T.K.’nin Gülcan hocaya ‘Ali İstek hoca deli’ söylemiş olduğini söylemiş oldu. T.K. 1 hafta evvel de benim hakkımda sınıfta sigara içtiğim ve öğrencilere küfrettiğim tarafında söylentiler çıkardı. Bu niçinle okul idaresi ile aram bozuldu. Olay günü T.K.’ye özel olarak bu yaptıklarını sormak için koridora çıkarıp, konuşmak istedim. Birkaç defa mağdurun yüzüne tokat attım. Maksadım; mağdurun daima palavra söylemeyi alışkanlık haline getirmesini engellemekti. Öğrenciye ‘Sen benim hakkımda palavra, yanlış şeyleri nasıl söylersin’ diye bağırdım” dedi.

“BİPOLAR BOZUKLUĞUM VAR, İLAÇ KULLANIYORUM”

Ali İstek Y., tabirinde, attığı tokatların akabinde T.K.’nin burnunun kanadığını belirterek, hadiseden pişman olduğunu söylemiş oldu. Sözünde, epilepsi hastası olduğunu aktaran Ali İstek Y., kendisinde bipolar bozukluk olduğunu, ilaç kullandığını ve olayı anlık sonlanma kararı ile yaptığını söylemiş oldu.

ÖĞRENCİNİN BURNUNDAN KAN AKIYORDU’

T.K.’yi meslektaşı Ali İstek Y.’nin elinden alan Gülcan Meşhur’un tabiri de iddianamede yer aldı. Ünlü, koridordan gelen gürültü ile sınıftan çıktığını belirterek şunları söylemiş oldu:

“Matematik öğretmeni Ali İstek Y.’nin okul öğrencilerinden T.K.’ye ‘niçin bu biçimde yapıyorsun?’ diye bağırdığını duyar duymaz yanlarına gittim. Ali İstek Y.’ye ‘Hocam, niye bu biçimde yapıyorsun?’ diye sordum. Öğretmen Ali İstek Y. de ‘Bu çocuk, bana iftira atıyor. Benim hakkımda sınıfta sigara içtiğim, ders işlemediğim, küfrettiğim tarafında iftiralar atıyor. Bunların hiç birini yapmadım. Bana ana avrat küfrediyormuş. Bu yüzden talebeyi uyarıyorum’ dedi. O sırada öğrencinin burnundan kan akıyordu.”

MİSYONUNDAN UZAKLAŞTIRILDI

Gözaltına alınan Ali İstek Y., tabirinin akabinde sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece isimli denetim koşuluyla özgür bırakılırken, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü de idari soruşturma açıp misyonundan uzaklaştırdı.

AVUKAT: EN ÜST HUDUTTAN CEZA ALMASINI İSTİYORUZ

T.K.’nin ailesinin avukatı Ali Oğuz Şahin de “Sanık, hadiseden daha sonra derhal gözaltına alındı. İdari olarak şu an açığa alınmış vaziyette. Biz de olayın takipçisi olarak elimizden geleni yapıyoruz. Sanık ‘sıradan yaralama’ değil; ‘beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan bireye karşı, kamu gorevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüyü kullanmak suretiyle sıradan yaralama’ cürmünü işledi. Bu kabahatten en üst huduttan ceza alabilmesi ve tekrar kimsenin bu biçimde olaylara yürek edememesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Olay, 14 Aralık’ta, Ortaköy ilçesindeki Şehit Salih Aksu Ortaokulu’nda meydana geldi. Matematik öğretmeni Ali İstek Y., bir öğrencisinin ‘Hocam, T.K. sizin hakkınızda küfretti’ demesi ile sınıftaki T.K.’yi koridora çıkardı. niye küfrettiğini T.K.’ye soran Ali İstek Y., öğrencisini tekraren tokatlayıp, boğazını sıktı. Gürültüleri duyup, sınıftan çıkan teknoloji ve tasarım öğretmeni Gülcan Ünlü, burnu kanayan T.K.’yi meslektaşının elinden aldı. Olay anı güvenlik kamerasına yansırken, T.K. de yaşadıklarını babası Duran K.’ye anlattı. Oğlunu hastaneye götüren baba, 10 günlük rapor alıp, savcılığa cürüm duyurusunda bulundu.