Katja Kraus: Alman futbolunda kadınlar için kayıp yıl

Temel

Global Mod
Global Mod

Katja Kraus (52), Alman futbolunda kadınlar için kayıp bir yıl görüyor – en azından kulüpler ve federasyonlardaki üst sıralar söz konusu olduğunda.

Alman Basın Ajansı’nın eski HSV yöneticisi, İngiltere’deki EM’nin harika olduğunu söyledi. Ve organizasyonlarda ilerleme var, “çünkü hemen hemen her profesyonel kulüpte çeşitliliğin gerekliliğini anlayan ve bu konuyu ilerletmek isteyen birileri var.” Ancak “futbolda kararların alındığı yerde bu yılı geriye doğru bir adım olarak görüyorum”.

2000’li yılların başında bir Alman Bundesliga kulübünün yönetim kurulundaki ilk kadın olarak Hamburger SV’de çalışan Kraus, diğer şeylerin yanı sıra yönetim pozisyonlarında daha fazla kadın için kampanyalar yürüten “Football can do more” ağının bir parçası. Eintracht Frankfurt, Werder Bremen gibi Bundesliga kulüpleriyle çalışıyor ve VfB Stuttgart ile çalışıyor.

Futbolda, iş veya siyaset gibi diğer sektörlerden kadınlar için büyük engeller var. Kraus, “Futbolda hâlâ kadınları üst mevkilerde yer almaya davet eden bir karizma yok” dedi ve yeniden düşünülmesi çağrısında bulundu: “Sporda çeşitliliğe bağlılık ve çeşitliliğin teşvik edilmesi, uygun eylemlerle vurgulanmıyor. Aksine, Karar -yapıcı bedenler erkek ve tercihen bağımsız kalır.”

“Becerileri kim getiriyor?”

Her zaman “2009 VfL Wolfsburg şampiyonasında belirleyici golü kimin attığını bilmek isteyen her menajer” hakkında olmamalı. İlgili soru şu olmalıdır: Mevcut ve gelecekteki zorlukları mümkün olan en iyi şekilde aşmak için en iyi becerilere kim sahip? Kraus, bu becerilerin kadınlara uzun süre önce sağlanmış olsalar bile hâlâ kadınlara atfedilmediğini söylüyordu.

Profesyonel futbolcular bile hala önyargılardan etkileniyor. “Futbolda kadınlara, hatta en iyi oyunculara bile yeterlilik atfedilmesi hâlâ yok.” Öte yandan profesyonel futbolcular, emekli olduklarında neredeyse kaçınılmaz olarak bir teknik direktör veya yönetimde üst sıralarda yer alma avantajına sahipler. Kraus, “Ancak, yetenekli bir sol bek mutlaka iyi bir teknik direktör ve kesinlikle bir kulübün CEO’su değildir,” dedi.

Kraus, “Almuth Schult, erkekler Avrupa Şampiyonası’nda ilk kez bir ARD uzmanı olarak göründüğünde, birçok insan, bir kadının işi olmasına rağmen, esasen futbol hakkında konuşmasına şaşırdı,” dedi. “Aynı oyun, neden onu profesyonel erkek akranları kadar, hatta onlardan daha iyi anlamasın?”