Karneler ne vakit açıklanacak, e-Okul karne notlarına nasıl bakılır? İşte VBS giriş ekranı

Hasan

New member
Son iki eğitim-öğretim döneminin büyük kısmını uzaktan eğitimle konutta geçiren milyonlarca öğrenci, karne notlarını e-Okul üzerinden öğrenebilecek. Evvelce yaşanan karne heyecanı artık yerini bilgisayar/akıllı telefon başında e Okul karne notu sorgulama ekranına bıraktı.

E-OKUL KARNE NOTLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Bu yıl karne notları 18 Haziran 2021 Cuma günü prestijiyle e-Okul‘da öğrencilerin erişimine açılacak. Öğrenci numarası, kimlik numarası ile e-Okul’a giriş yapıldıktan daha sonra 2020-2021 eğitim yılı karneleri görüntülenebilecek.

İsteyen öğrenciler, fiziki karnelerini ise 2 Temmuz 2021 prestijiyle okuldan alabilecek.

E-OKUL KARNE NOTLARINA NASIL BAKILIR?

e-Okul sayfasında dijital olarak erişime açılacak karne notlarını veliler, e-okul.meb.gov.tr sayfasından Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) aracılığıyla görüntüleyebilecek.

Şimdiki imtihan, not ve devamsızlık durumu üzere ayrıntıların sorgulandığı e-Okul VBS ile velilerin de ömrünü kolaylaştırıyor.

* e-Okul ekranına giriş yapın.

* Giriş yaptıktan daha sonra ekranın sol alt köşesinde yer alan ‘e-Karne’ alanına tıklayın.

* Şayet tarayıcınızda pop-up engelleyici var ise karşınıza şöyle bir ihtar çıkacaktır; “e-Karne rapor sayfasını açamıyorsanız, tarayıcınız var iseyılan olarak pop-up’ların ekranınızda otomatik olarak gösterilmesini engelleyebilir. Bir pop-up engellendiğinde adres çubuğunda Pop-up engellendi simgesi Pop-up engellendi olarak görünür. Burada Pop-up’lara müsaade vererek rapor sayfasını açabilirsiniz.”

* Pop-up müsaadesini verdikten daha sonra ‘e-Karne’ alanına bir daha tıklayın.

* Pop-up ekranında açılacak olan e-Karne ekranında aldığınız evrakları ve notlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

E-OKUL VBS SİSTEMİNE NASIL GİRİLİR?

e-Okul VBS’ye giriş yapmak için birinci olarak e-okul.meb.gov.tr adresine giriş yapmanız ve akabinde karşınıza çıkan ekrana sizden istenilen ayrıntıları gerçek ve eksiksiz bir biçimde girmeniz gerekiyor.

Birinci adımda detaylarıne erişilmek istenen öğrencinin TC kimlik numarası ve okul numarası ilgili alanlara girilmeli. Bunların çabucak yanında yer alan güvenlik numarası ‘Resimdeki Rakamlar’ kutusuna yazıldıktan daha sonra ‘Giriş’ butonuna tıklanarak VBS’ye giriş yapılabilir.

Bu bilgiler yanlışsız girildiğinde sistem ikinci kısmı açıyor. Bu kısımda öğrencinin kimlik ayrıntıları yahut eğitim ayrıntıları isteniyor. Son olarak karşınıza çıkacak olan öğrencinin fotoğrafını gerçek seçtikten daha sonra sistem kullanıma açılıyor.

Tüm bu adımları eksiksiz yaptığınız takdirde, sisteme giriş yapabilir ve öğrencinin tüm not ayrıntıları, imtihan tarihleri ve devamsızlık tarihlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıyeten sistemde öğrencinin okuduğu kitaplar, yazılı ortalamaları ve daha biroldukca bilgiye ulaşmak mümkün.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ VBS GİRİŞ EKRANI