İsmail Demir de o otelde kalmış: Savunma işi yaptığını bilsem sıcak bakmazdım

Temel

Global Mod
Global Mod
Prof. Dr. İsmail Demir’in Temmuz 2020’de ailesiyle birlikte konakladığı Paramount Oteli’ni savunma endüstrisi alanında yatırımları bulunan EKBA Holding İdare Heyeti Lideri Cihan Ekşioğlu’nun işlettiği anlaşıldı. Prof. Demir, işadamı arkadaşı Ali Tunga’nın daveti üzerine otelde kaldıklarını, masrafları Tunga’nın karşıladığını ve şayet savunma güzel yapan birisinin oraya davet ettiğini bilse hususa sıcak bakmayacağını deklare etti.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Demir’in anlattıkları şöyle:

Paramount Otel’de kaldığınız hakikat mu?

Beni bir aile dostumuz davet etti. Gidene kadar neresi olduğunu dahi bilmiyordum. 10 küsür yıldır tanıdığım bir aile dostum, ‘Abi gel, pandemi ortamında emniyetli yerde tatil yapalım’ dedi. Sahibi bir gün geldi göründü orada.

Cihan Ekşioğlu değil mi?

Artık siz söyleyince bakıyorum. Ekşioğlu olması lazım, o denli görünüyor. Ekşioğlu’nun savunma işi yaptığıyla ilgili arkadaşlar (şimdi) bilgi verdiler. Bu arkadaşla ne ilgimiz olmuş… “Savunma işi yapan birisi var, sizi çağırıyor” deseler, aslına bakarsanız sıcak bakmayız. Benim durumum net olarak bu.

Masrafları sizi davet eden Ali Tunga karşıladı, o denli anlıyorum.

yıllardır tanıdığımız bir arkadaş bu. Pek tatil filan yapmıyoruz, onu da biliyor. Çocuklarla gittik. Pandemi ortamı tenha olduğu için emniyetli olsun dedik. Bildiğim bu. Sizin aramanızdan daha sonra nedir, ne değildir, resmi ortaya çıkardım.

Ekşioğlu ile konuştunuz mu otelde?

Bir gün gördüm. Tanıştım, o denli diyeyim size.

Söylemedi mi savunma alanında yatırımları olduğunu?

Yok, canım.

Kaç gün kaldınız?

Bir haftadan az olması lazım. aslına bakarsanız daima kalmadım. Ankara’ya, İstanbul’a gittim. Gidiş gelişler yaptım. Bir haftadan azdır büyük ihtimalle.

SAYMAZ ARAYANA KADAR O OTELDE KALDIĞININ FARKINDA DEĞİLMİŞ

Ailenizle gittiniz değil mi?

Ailem ve çocuklarım, evet.

Ben arayınca mı bu otelde kaldığınızın ayırdına vardınız?

Tabi, siz aradıktan daha sonra.

Ekşioğlu sonrasındasında sizinle temas kurdu mu?

Yani, bayram seyran için aramış olabilir. Diğer bir temasımız olmadı.

Kurumla bir ticari bağı var mı?

Yok, ticari bağımız olmadı. Geçmişte de olmadı, artık de olmadı.

yeniden sorayım: Tatil fiyatını dostunuz karşıladı. Siz konuk olarak gittiniz, o denli mi?

Arkadaşım karşıladı. Arkadaşımın vakit zaman meskeninde kalırım. Uzun yıllardır o bize gelir, biz ona gideriz. Aile dostumuz. Onun da savunma dalıyla alakası yok.

PEKER’İN ARGÜMANLARINDA NELER YER ALIYORDU?

HATA örgütü başkanı Sedat Peker, yaptığı ifşaatlarda, işadamı Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin olan Paramount Otel’de Ankara Bölge Yönetim Mahkemesi Lideri Esat Toklu, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Çaba Daire Lideri Resul Holoğlu, gazeteci Veyis Ateş ve Rasim Ozan Kütahyalı ve o devrin Muğla Emniyet Müdürü’nün parasız tatil yaptıklarını argüman etmişti. Peker’in açıklamalarından daha sonra otelin kurucusu olan Atilla Uras’ın kızı Yasemin Uras, “Babamın vefat ettiği gün Cihan Ekşioğlu, otelimize devletin tankıyla girdi” demişti.