İŞKUR ilanlarına nereden bakılır, nasıl başvurulur? İşte İŞKUR kamu ve açık iş ilanları

Temel

Global Mod
Global Mod
İŞKUR kaydı nasıl yapılır, merak konusu oldu. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) belli bir sistem üzerinde çalışıyor. Belediyeler başta olmak üzere resmi kurumlar işçi açığını İŞKUR’a ilan vererek kapatıyor. Son senelerda özel şirketler de İŞKUR’a iş ilanı vererek sağlıyor. İŞKUR’da iş aramak isteyenler ya da iş ilanı vermek isteyenler internet üzerinden bu süreçleri gerçekleştirebiliyor.

İŞKUR İŞ İLANLARINA NEREDEN BAKILIR?

İŞKUR ofislerine gitme vakti olmayan ya da iş müracaatlarını internet üzerinden yapmak isteyen vatandaşların imdadına Türkiye İş Kurumu’nun online şubesi yetişiyor.

Türkiye genelindeki kamu kurumları ve özel kesimde faaliyet gösteren firmaların iş ilanlarının yer aldığı İŞKUR’un esube.iskur.gov.tr internet adresine kayıt sürecini kısa müddette tamamlamak mümkün.

Öte yandan Toplum Faydasına Programlar (TYP) kapsamındaki iş ilanlarının da online şube üzerinden alındığını belirtelim.

İŞKUR KAMU MEMUR ALIMI İŞ İLANLARI İÇİN TIKLAYIN

İŞKUR KURUM DIŞI KAMU PERSONEL ALIMI İÇİN TIKLAYIN

İŞKUR AÇIK İŞ İLANLARI İÇİN TIKLAYIN

İŞKUR TYP İŞ İLANLARI İÇİN TIKLAYIN

KAMU İŞ İLANLARI İÇİN TIKLAYIN

İŞKUR İLANLARINA NASIL BAKILIR?

İŞKUR’a TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın. Giriş sürecinin akabinde karşınıza profil kısmı açılacak. ‘İş Arayan’ olarak giriş yaptığınız vakit ‘İş İlanları’ ve ‘Bana Uygun İşler’ seçenekleri karşınıza çıkacak. Bu butonlara basarak ayrıntılı bir biçimde iş arayabilirsiniz.

Ekranınıza gelen iş arama kriterlerini kullanarak biroldukça iş ilanına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz İŞKUR resmi sitesinden dilerseniz de ikamet ettiğiniz ilçede yer alan İŞKUR merkezinden ilanlara bakabilirsiniz.

İŞKUR İLANLARINA NASIL BAŞVURULUR?

İŞKUR ilanlarına başvurmak için, kuruma kayıtlı olmanız gerekir. Daha evvelinde kayıt yaptıran bireyler, hesaplarının faal kalması için iki senede bir İŞKUR online şubeye giriş yapması gerekiyor. Profili pasif olan üyeler durumunu faal hale getirmek için ‘Özgeçmiş’ butonuna basarak tüm ayrıntılarını bir daha doldurup güncellemeleri gerekir. Bu süreci yaptıktan daha sonra hesabınız etkin hale gelir.

İlanlara giriş yaptığınız vakit ‘Başvuru Yap’ seçeneğine basarak iş ilanına müracaat sürecinizi gerçekleştirebilirsiniz. İŞKUR’a üye olmak ve iş başvurusu yapmak için rastgele bir fiyat ödemeniz gerekmiyor.

İŞKUR’A NASIL KAYIT OLUNUR?

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) online şubesine kayıt olmak için;

* İŞKUR resmi web adresi iskur.gov.tr adresini tarayıcınızda açın.

* İŞKUR web sitesinin üst menüsünün en sağında bulunan “İnternet Şubesi” seçeneğine tıklayın.

* Açılan İŞKUR e-Şube sayfasında “İş Arayan” ve “İşveren” biçiminde iki kısım bulunmaktadır. İŞKUR kayıt süreci için hangi durumuna uygunsanız o kısımdan sürecinizi yapabilirsiniz.

‘İŞ ARAYAN’ İŞKUR KAYIT SÜRECİ

İş arayışında olan vatandaşlar, esube.iskur.gov.tr web sitesindeki “İş Arayan” kısmındaki “Üye Ol” seçeneğine tıklaması gerekiyor.

* İŞKUR üyelik sayfasında açılan “Üyelik Sözleşmesi” hususlarını ayrıntılıca okuduktan daha sonra onaylıyorsanız kontrat altında bulunan “Onaylıyorum” seçeneğine tıklayın (Eğer “Onaylamıyorum” seçeneğine tıklarsanız, üyelik süreci sona erer).

İŞKUR üyelik mukavelesini onayladıktan daha sonra;

* Kimlik ayrıntılarınızı girin (TC kimlik numarası, isim, soyad, baba ismi ve doğrum tarihi).

* Sayfadaki “Güvenlik Kontrolü” kısmındaki fotoğrafta bulunan sayıları “Güvenlik Kontrolü” yazısının yanındaki kutucuğa gerçek ve eksiksiz olarak yazın.

* En altta bulunan ikaz yazısını da okuyarak, “İleri” seçeneğine tıklayın.

* Açılan sayfada adres ayrıntılarınızı girin (ülke, il/ilçe, açık adres ve posta kodu).

* Bağlantı ayrıntılarınızı girin (ev telefonu, cep telefonu ve e-posta adresi).

* İŞKUR giriş süreçlerinde kullanmak üzere “Bir şifre seçin” kısmında kendi şifrenizi oluşturun.

* “Şifrenizi yeniden girin” kısmına belirlediğiniz şifreyi tekrar girin.

* “Güvenlik Sorusu” oluşturun ve “Yanıtınız” kısmına yanıtınızı yazın (şifre hatırlatmada güvenlik gayeli kullanılır).

* Son olarak en altta yer alan “Üyeliğimi Oluştur ve Devam Et” seçeneğine tıklayın.

‘İŞ VEREN’ İŞKUR KAYIT SÜRECİ

* İŞKUR E-Şube sayfasında bulunan sağ kısımdaki “İşveren” kısmında bulunan “Üye Ol” seçeneğine tıklayın.

* Açılan İŞKUR üyelik sayfasında yer alan “Genel Koşullar” hususlarını okuyun.

* Onaylıyorsanız “Okudum, kabul ediyorum” seçeneğine tıklayın. Onaylamıyorsanız “Okudum, kabul etmiyorum” seçeneğine tıklayın (Onaylamazsanız üyelik sürecine devam edemesiniz ve ana sayfaya yönlendirilirsiniz).

* Onay verdikten daha sonra açılan sayfada ise kurumsal üyelik başvurusu çerçevesinde “Tüzel Kişi detayları” kısmını doldurun.

Bu kısımda;

* SGK NO

* Şirket Unvanı

* Vergi numarası

* Vergi kimlik numarası

* Ana faaliyet kümesi

* Alt faaliyet kümesi

* Yasal durumu

* Kuruluş tarihi ayrıntılarını girin

* Hukuksal kişi adres ayrıntılarınızı girin

* Hukuksal kişi bağlantı ayrıntılarını girin

* En altta bulunan “İleri” tuşuna basın

* Açılan sayfada hukukî kişi İŞKUR giriş süreçleri için şifrenizi belirleyin ve kaydı onaylayın