Irkçı tezahüratlar: Messi özür talep ediyor

Temel

Global Mod
Global Mod

Arjantinli milli oyuncuların ırkçı şarkılarının yer aldığı bir video öfkeye yol açıyor. Spor Bakanı kaptandan özür dilemesini istiyor. Kısa bir süre sonra kovuluyor.

Arjantin milli takımının takım otobüsündeki ırkçı tezahüratlarla ilgili skandalın ardından, Spor Bakanı, futbol yıldızı Lionel Messi ve dernek başkanı Claudio Tapia'dan özür talep etti. Julio Garro, Urbana Play radyo istasyonuna verdiği röportajda, “Bence AFA'nın kaptanı ve başkanı bu durumda özür dilemeli,” dedi. “Bu bizi kötü gösteriyor.” Ancak daha sonra geri adım attı.

“Messi'den özür dilemesini istediğimi kesinlikle reddediyorum,” diye yazdı X'te. “Bu, insani ve sportif nitelikleriyle bizi sürekli onurlandıran birine karşı saygısızlık olur.”

Yorumları nedeniyle, Spor Bakanı Garro kısa bir süre sonra görevinden alındı. “Kimse Arjantin milli takımına, dünya şampiyonuna ve iki kez Güney Amerika şampiyonuna veya başka bir vatandaşa ne söyleyeceğini, ne düşüneceğini veya ne yapacağını söylememeli,” diye yazdı başkanlık ofisi X'te. “Bu nedenle, Julio Garro artık Spor Bakanı değil.”

Orta saha oyuncusu Enzo Fernández daha önce Instagram'da Arjantinli oyuncuların Copa América finalini kazandıktan sonra Afrika kökenli Fransız oyuncular hakkında aşağılayıcı sözler söylediği bir video paylaşmıştı. Videodan Messi'nin otobüste olup olmadığı ve tezahüratlara katılıp katılmadığı anlaşılmıyor. Premier Lig profesyoneli daha sonra videoyu sildi ve özür diledi.

“Şarkıda aşırı derecede saldırgan bir dil var ve bu sözler için kesinlikle hiçbir mazeret yok,” diye yazdı 23 yaşındaki oyuncu Instagram'da. “Her türlü ayrımcılığa karşıyım ve Copa América kutlamamızın coşkusuna kapıldığım için özür dilerim. Bu video, bu an, bu sözler benim inançlarımı veya karakterimi yansıtmıyor. Gerçekten üzgünüm.”