iPhone üreticisi, Tesla arabaları de üretmek istiyor

KaradeniZ

New member
iPhone üreticisi, Tesla arabaları de üretmek istiyor En büyük iPhone üreticilerinden biri olan Foxconn’un lideri ve CEO’su Liu Young-way, şirketi ulaşım alanına hakikat genişlerken, bir gün Tesla için elektrikli otomobiller üretebilecek bir pozisyonda olmayı umuyor. Liu, bu açıklamaları, kendi EV’lerinin üretimini dışarıdan temin etmek isteyen şirketler için referans dizaynlar olarak hizmet etmesini umduğu iki yeni Foxconn elektrikli araba prototipinin (Model B crossover ve Model V kamyonet) tanıtımında yaptı.

Financial Times tarafınca bildirilen açıklamalarda Liu, yıllık teknoloji gününde “Foxconn kendi KONUT markasını satma işinde değil” dedi ve ekledi: “Umarım bir gün Tesla için Tesla arabaları yapabiliriz.

Şirketin yeni adım attığı KONUT alanında büyük maksatları var. Reuters tarafınca bildirilen yorumlarda, CEO “Bilgisayar ve cep telefonu pazarlarındaki geçmiş kayıtlarımıza nazaran genel pazar hissesinin yaklaşık %40-45’indeyiz. Yani, maksatlar açısından bakıldığında, umarım ICT (bilgi ve irtibat teknolojisi) endüstrisindekine benzeri bir muvaffakiyet yakalayabiliriz, lakin 2025’te yaklaşık %5’lik küçük bir başlangıç yapacağız.

İki yeni dizaynın duyurusu, Foxconn’un bir Model C SUV, bir Model E sedan ve bir Model T otobüsü olmak üzere üç prototip elektrikli aracı tanıtmasının bir yıl daha sonrasında geldi. Associated Press’in haberine nazaran Tayvanlı araba üreticisi Yulon, Model C’yi önümüzdeki yıl Luxgen N7 olarak markalanacağı vakit satmayı planlıyor. Reuters, şirketin ürettiği elektrikli otobüslerin Tayvan’da halihazırda kullanımda olduğunu belirtiyor.

Reuters’ın dediğine göre, Liu’nun ümidi, Foxconn’un teknoloji üretim uzmanlığını araba üretimine uygulayabilmesi, tasarım müddetlerini yarıya indirebilmesi ve geliştirme maliyetlerini üçte bir oranında azaltabilmesi olarak belirtiliyor.

Foxconn’un devasa boyutuna karşın, geçmiş projelerinden kimileri vaat edilenleri karşılamayı başaramadı. Örneğin Wisconsin için planlanan milyarlarca dolarlık devasa bir LCD fabrikası, vaat edilen milyarlarca vergi kredisine, yerinden edilmiş sakinlere ve Michigan Gölü’nden yönlendirilen suya karşın hiç bir vakit tam olarak gerçeğe dönüşemedi.

Model V’nin tanıtım görüntüsünü çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz…