İngiltere, Hollanda karşısında Alman hakem kabusu yaşamaktan korkuyor

Temel

Global Mod
Global Modİkinci Avrupa Şampiyonası finalisti “Oranje” ve “Three Lions” arasında belirlenecek. Karşılaşmanın çok patlayıcı olacağı kesin – ve hakem atamasıyla daha da heyecanlı hale gelecek.


Rüya kimin için yaşıyor? Hollanda, Avrupa Şampiyonası finalinde yer almak için Çarşamba günü Dortmund'da İngiltere'ye karşı oynayacak (t-online canlı yayında saat 21:00'den itibaren). Almanya'nın futboldaki ezeli rakipleri kendi aralarında. “Oranje”, Almanya'daki son Avrupa Şampiyonası'nda tarihin tek büyük şampiyonluğunu kazandıkları 1988'deki zaferi tekrarlayacak mı?


Her halükarda, A Milli Takım Teknik Direktörü Ronald Koeman'ın takımının rakipleri İngiltere ile ortak bir noktası var: Hollandalılar da bu turnuvadaki oldukça durağan oyun tarzları nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldılar.


Yine de, onlara hakkını vermek gerek: “Oranje” daha iyisini yapabileceklerini çoktan gösterdi – İngiltere henüz göstermedi. Hollanda'nın son grup maçında Avusturya'ya karşı aldığı 2:3'lük yenilgi veya son 16 turunda Romanya'ya karşı aldığı fırtınalı 3:0'lık yenilgi harika bir futbol eğlencesi sundu. “Yarı finallere ulaştığımız için gurur duyabiliriz,” dedi Koeman. “Kimse bunu beklemiyordu. Ancak görev henüz bitmedi.”


İngiliz taraftarlar böyle yüksek skorlu karşılaşmaları ancak hayal edebilirdi. Harry Kane ve ekibi şu ana kadar oynadıkları beş maçta yalnızca beş gol atmayı başardı. Bu pek de şaşırtıcı değil: “Üç Aslan” turnuva boyunca medya ve taraftarlardan, yaklaşan rakiplerinden daha fazla ve daha sert alay konusu oldu.


Bazı İngiliz taraftarlar milli takım koçu Gareth Southgate'e bira kupaları fırlatıp ona müstehcen hareketlerle hakaret ettiler. “Son zamanlarda olduğu gibi işler bu kadar kişisel hale geldiğinde canımın acıdığını inkar edemem. Biranın üzerinize atılmasının normal olduğunu düşünmüyorum,” dedi 53 yaşındaki oyuncu. “Ama dört turnuvada üçüncü yarı finaldeyiz. Devam ediyoruz ve bu yolculuğun tadını çıkarıyoruz.”


Ancak: Bu yolculuk daha da rahatsız edici olabilir. DFB takımı çoktan elenmiş olmasına rağmen Almanya'dan intikam korkusu var. Ancak İngiliz hakem Anthony Taylor, çeyrek finalde İspanya'ya karşı DFB takımına elle oynama cezası vermeyi reddettiği için, İngilizler bir misilleme yapılmasından korkuyor. Çünkü: Alman hakem Felix Zwayer, son derece patlayıcı yarı final için atandı. İngiliz magazin gazeteleri şimdiden bir “hakem kabusu”ndan bahsediyor.


Sadece bir Alman hakem şimdi, birçok kişinin Taylor tarafından dezavantajlı olarak gördüğü DFB takımı için intikam alabilirdi. İngiliz medyasını endişelendiren bir diğer şey de Zwayer'in geçmişi. 2005'te Robert Hoyzer'in karıştığı maç ayarlama skandalına karışmıştı.


Ayrıca, İngiltere'nin orta saha yıldızı Jude Bellingham'ın Zwayer ile bir geçmişi var. 2021'de, hala BVB'deyken, FC Bayern ile düellodaki hakemlik performansı nedeniyle onu eleştirdiğinde ve Zwayer'in geçmişte oyunları manipüle ettiği gerçeğine değindiğinde, şu anki Real Madrid profesyoneli para cezası aldı. Şimdi ikisi tekrar buluşuyor – her yerden Dortmund'da.


Ancak hakemin İngiliz takımının şu ana kadarki performansları göz önüne alındığında asıl sorun olup olmayacağı şüpheli. Dortmund şehri, şehirdeki her iki kamptan 100.000'den fazla taraftarla bir futbol festivali bekliyor. Sahada da böyle olması umuluyor.
 
Üst