İngiliz turistlerden oscarlık oyun: Gaye tatili bedavaya getirmek, üste para almak

Beykozlu

New member
Bazıları, kaza süsü verilmiş hareketlerle otelde ya son gün şikâyetçi oluyor yahut şikayetini ülkesine gidince yapıyor. Yalnızca Marmaris’te bir dönemde otellerin 1-1,5 milyon poundu bu yolla kesintiye uğruyor..

Türkiye gazetesinden Canan Eraslan’ın haberine göre turizm bölümü, pandemi sakinliği kayıplarını ağır turist akışıyla karşılamaya çalışırken, öteki yandan da makus niyetli turistlerin ‘kaza’ oyunlarına ödedikleri yüz binlerce pound yüzünden kasvet çekiyor.

İngiliz turistler, tatil için çoklukla Fethiye ve Marmaris bölgesini seçiyor. Kimileri ise kaza senaryosu yazıyor, bunu muvaffakiyetle oynuyor, ülkesine döndüğünde ya da tatilinin son gününde şikayetçi oluyor. Bu yolla ya tatilini bedavaya getirmiş oluyor, kimi vakit de cebine de ekstra para koymuş olarak dönüyor.

Dünyaca ünlü dev turizm acentesi TUI “Yer ıslaktı, kaydım düştüm, hastaneye gittim, merdiven kaygandı” diyen turistlerin hastaneye gittiklerini, havuzdan mikrop kaptıklarını, hatta manevi olarak ziyan gördüklerini sav ediyor ve otellerin alacaklarından turist başına 5-10 bin poundluk kesintiler yapıyor. Lakin bu tezlerle ilgili evrak gösterilmediği için otel sahibi de sigortadan bu bedeli tahsil edemiyor. Son olay, bir otel müdürünün kamera imajlarını izlerken, düşme senaryosunu başarılı biçimde oynayan bir anne-kızın imajlarını tespitiyle ortaya çıktı.

KÖTÜ NİYETLİLER ÇETE GİBİ

Bölgede konaklama ve yeme içme dalında faaliyet gösteren, İstanbul Ticaret Odası’nın da üyesi olan Musa Meskenin “Bir arkadaşımız 300 bin (6 milyon), bir başkası 600 bin poundluk (12 milyon lira) ödemeler yapmış. Bunların epey büyük bir kısmı, kaza süsü verilmiş yahut havuzdan mikrop kapmış, yemekten midesi bozulmuş üzere senaryolar sebebiyle. Turistler geliyor, dönüşte tatilini bedavaya getirdiği üzere üstüne cebine ekstra para ekleyerek gidiyor” dedi.

Bölgede otelcilik yapmakta olan Mustafa Çoban ise “25 yıldır vakit zaman berbat niyetli tatilcilerle karşılaşıyoruz. Son 10 yılda bu üzere hadiselerde büyük artış yaşandı. Kayıp düştüğünü söyleyenler, odaya böcek gdolayıp fotoğrafını çektikten daha sonra odasında haşere olduğunu sav edenler dahi oldu. Hatta kimileri ülkesine dönüyor, aile tabibine gidip midesinin bozulduğu argümanıyla rapor alıyor ve bu raporla tazminat talep ediyor. Ne analiz var, ne tetkik, ne de doktora ödendiği argüman edilen bedelin faturası. meğer zehirlenme gibisi olay için, o gün orada konaklayanların yüzde 10’unda tıpkı şikayetin olması gerek. Dünyanın en büyüğü olan TUI, bizden de bu üzere ispatı olmayan tezlerle en büyük tazminatı alan operatör. Bize ‘müşteri hastaneye gitmiş, psikolojisi bozulmuş, ödeme yapmış, ona parayı ben ödedim’ diyerek bize yapması gereken ödemeden yüz binlerce pound kesti. Yalnızca bizden kesilen 8 yıllık fiyat 750 bin poundu (16 milyon lira) buldu” dedi.

Çoban, Marmaris yöresinde her yıl otelcilerin 1-1,5 milyon poundunun bu türlü kesildiğini, otelcinin haksız yere uğradığı zararın büyük olduğunu söylüyor. Mustafa Çoban, bu cezaları kendilerine kesen TUI’nin tıpkı yıl beraberinde otellerine “Herşey Dahil 3 Yıldız Aile Oteli kategorisinde dünya birinciliği, ikinciliği, üçüncülüğü ödülleri” verdiğini, bunun büyük bir tezat olduğunu lisana getirdi.

YERLİYE 50, İNGİLİZE 20 POUND: SUDAN UCUZA KONAKLIYORLAR

Dev acentelerin bir yıl öncesinden otellerin odalarını satın aldıklarını, epey düşük fiyatlar verdiklerini hatırlatan Musa Meskenin “Yerliye 50 pound olan odalar, yabancıya 20 pound. Üstelik onların otele masrafı ve verdikleri ziyan da uğraşı. Dünya çapında bir acentemiz olmadığı sürece, dünyanın en hoş otellerine, en hoş sahiplerine, en kıymetli tarihî bedellerine sahip ülkemizin tesisleri yok değerine satılmaya devam edecek, kişi başı gelirimiz birebir yerlerde sayacak” dedi.

HEP BİRLİKTE HUKUK SAVAŞI VERMELİYİZ

Turizmci Musa Konutun, otel sahiplerinin yüz binlerce turist getiren acenteyle tek başına savaşamayacağı için dava edemediklerini belirterek, “Turizmcilerin fakat beraberlikle yurt haricinde hem acente tıpkı vakitte türel dayanak alabileceği bir tertip kurulmalı” tabirini kullandı.

Mustafa Çoban da “Bir görüşmemizde Turizm Bakanımıza mevzudan bahsettim. İngiliz cins operatörünün gelirimize ortak olduğunu söylemiş oldum. Bu durumların İngiliz kanunlarında yerinin olduğunu söz ettiler. Biz de diyoruz ki TÜROB, TÜRSAB üzere tüm turizm örgütlerinin iştirakiyle bir hukuk tertibi kuralım, hakkımızı arayalım. Onların şikâyetlerinde bizim kanunlarımız geçerli olsun. Hakkaniyetli olan budur” dedi.

OSCAR’LIK OYUNCULUK

Kadın turist, engelli rampasının başına geliyor. Kızı ise senaryoya uygun olarak, en uygun fotoğrafı çekeceği tarafa yerleşiyor.

Kadın tırabzanlara tutunarak düşüyor numarası yapıyor, kızı fotoğraflıyor.

Sözde düştüğü yerde en ‘acı veren’ biçimi ayarlayan kızı, bir fotoğraf daha çekerken akülü sandalyeyi emniyete almayı ihmal etmiyor.

Senaryo, çığlıklar atıp bakılırsavlileri başına toplamak suretiyle sona eriyor.