İlan sitelerinde kapora vurgunu

celikci

New member
Elektronikten otomobile, giysiden mobilyaya biroldukca ikinci el eserin al-satın yapıldığı tanınan uygulamalar dolandırıcıların yeni adresi oldu. Uygulamada kendini eser sahibi vatandaş yahut firma olarak tanıtan şahıslar, kapora diye para alıp kayıplara karışıyor. Toplumsal medyadaki şikayet platformları dolandırıldığını tez eden onlarca vatandaşla dolu. Bunun son örneği M.A. isimli vatandaş oldu.

MARANGOZ DOLANDIRICI ÇIKTI

Yaklaşık bir ay evvel meskenine giyinme odası yaptırmak isteyen M.A tanınan bir uygulama üzerinden Yavuz Y. isimli bir kullanıcının marangoz ilanını buldu. Uygulama üzerinden kendisiyle bağlantıya geçen M.A.’nın meskenine Yavuz Y., yardımcısını gönderip ölçü aldırdı. Yavuz Y., kapora olarak 1000 TL istedi. On beş gün mühlet içerisinde eseri teslim edeceğini bildiren Yavuz Y. eser teslimi tarihi geldiğinde M.A.’yı yeniden arayıp bir ölçü daha para istedi. O parayı da aldıktan daha sonra ortalıktan kayboldu. Yavuz Y.’nin telefonlara karşılık vermediğini ve uygulama hesabını kapadığını fark eden M.A. dolandırıldığını anladı.

TELEFONLARA KARŞILIK YOK

Şikayet platformlarında da dolandırıldığını belirten onlarca vatandaş var. Platformlardaki şikayetlerden kimileri şöyleki:

“L…..’dan eser için anlaştık. Parayı yolladım. Eserin satın alındığındaki faturayı da yolladı. Lakin eser kargoya verilmedi ve telefonlarda yanıt verilmiyor.”

2 GÜNDÜR OYALIYOR, PARAM GİTTİ

“İstanbul’dan hoşuma giden bir eser beğendim. O kadar gerçek konuşuyordu ki inanıp EFT yaptım. 2 gündür beni oyalıyor. Param gitti. Pazartesi savcılığa vereceğim…”

“L…. sitesi hiç inançlı bir uygulama değil, birkaç defa dolandırıcı ile karşılaştım. L….’ya yazdım hiç bir tedbir almadı. Dolandırıcı olanların ilanları hala yayında duruyor. Beşerler paralarını kaptırdıktan daha sonra mı tedbir almayı düşünüyorlar?”

Binlerce insan dolandırılıyor

Vatandaşları uyaran Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, “Bu tıp internet siteleri türel açıdan tüketiciye karşı sorumlu değillerdir. Zira onlar gazeteler ve televizyonlarda olduğu üzere ilan verenlere yer sağlıyorlar. Dolandırılanların Cumhuriyet Savcılığına dolandırıcılıktan şikayette bulunması gerekiyor. İnternet ilanlarından alışveriş yapmak son derece riskli. Yüz binlerce insan dolandırılıyor” dedi.