İkinci el araç dalında bayram hareketliliği yaşanıyor

KaraYeL

New member
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, ikinci el araba dalını kıymetlendirdi. Uzun müddettir dingin olan piyasanın havaların ısınması ve Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla hareketlendiğini belirten Erkoç, ‘’Satışlarda yüzde 10 oranında artış var’’ dedi.

İkinci el pazarının uzun bir müddetdir dingin olduğunu belirten Erkoç, ‘’Yeni açıklanan sayılara nazaran ikinci el araba pazarı Mart ayında yüzde 11,3 artışla 503 bin adet oldu. Pandemi kısıtlamalarının büsbütün gevşetilmesinin, yaz mevsiminin ve bayramın da yaklaşmasının her sene olduğu üzere bu sene de bölüme olumlu yansıdığını söyleyebiliriz’’ diye konuştu.

Nisan ayında ikinci el pazarının toparlanmaya başladığını söz eden Erkoç, şöyleki konuştu:

‘’2021 yılının birinci 3 ayında 1 milyon 64 bin 434 adet olarak gerçekleşen ikinci el araba pazarı, 2022 yılının birebir devrinde 1 milyon 178 bin 550 adet olarak gerçekleşti. Yani pazarda yüzde 10 oranında üst taraflı bir değişim yaşandı. Geçtiğimiz ay BDDK tarafınca gerçekleştirilen taşıt kredilerindeki düzenlemenin de ikinci el araba dalına olumlu tesiri oldu. Taşıt kredilerindeki kısıtlama sebebiyle kredi kullanamayan vatandaşlarımız kredi kullanabiliyor, bu düzenleme yardımıyla yaşanan hareketlenmeyi gözlemleyebiliyoruz. Piyasalarda yaşanan belirsizlik vatandaşlarımızın da beklemede kalmasına sebep olmuştu. Lakin peşinat fiyatlarının azalarak taksit sayısının arttırılması araç almak isteyen fakat bunu öteleyen, beklemede olan vatandaşlarımızı hareketlendirdi. BDDK düzenlemesinin yanı sıra bahar aylarının gelmesi, Pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi ve Ramazan Bayramı’nın da yaklaşıyor olması pazardaki canlılığın artmasını sağladı. Ayrıyeten sıfır araç fiyatlarındaki yükseliş de vatandaşlarımızın ikinci ele olan talebini arttırdığı için şu an satışlarda yüzde 10 oranında bir artış olduğunu söyleyebiliriz’’

Enflasyonun her geçen gün arttığını ve alım gücünün düştüğünü tabir eden Erkoç, ‘’Bu durum insanların araç tercihlerine de yansıdı. 15 yaş ve üzeri araçlar daha kolay satılırken, vatandaşlarımız araçların yakıt performansına da dikkat ediyor. Alıcılar tarafınca en çok yakıt cimrisi araçlar tercih ediliyor’’ dedi.

Erkoç, bölümdeki canlanmayla birlikte fiyatlarda da artış yaşanabileceğine dikkat çekerek, ‘’ İkinci el pazarındaki sakinlik devam ederken fiyatlar da stabil seyretti. Sıfır araç fiyatlarındaki artışın bu ay itibariyle ikinci el araç meblağlarına da yansıyacağını, bu sebeple meblağların da yükseleceğini varsayım ediyoruz’’ sözlerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst