IELTS nedir, puanı ne işe fayda? IELTS müracaatları nasıl yapılır, fiyatı ne kadar?

Hasan

New member
IELTS İmtihanı, yüksek lisans müracaatları, hazırlık sınıfı muafiyeti, göçmenlik, yurt haricinde eğitim üzere yabancı lisan yeterlilik puanı isteyen bir hayli alan için uygulanabilir. Memleketler arası İngilizce Lisan Yeterlilik İmtihanı manasına gelen IELTS, yüksek eğitim ve global göç için uygulanan, dünyanın en bilinen İngilizce yeterlilik imtihanıdır.

IELTS İMTİHANI NASIL YAPILIR?

ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda dahil olmak üzere bir fazlaca ülkede eğitim görmek ve iş müracaatında bulunmak için IELTS kararı talep ediliyor.

Dünyadaki bir hayli profesyonel kurum, göçmenlik ofisleri ve öteki hükümet kurumları IELTS notu istiyor.

140 ülkede 10.000 den çok kurum IELTS İmtihanı’nı tanır.

IELTS, 9 puan üzerinden kıymetlendirilir. Yani her bir kısım 9 puandır.

İmtihan, 2 oturumda gerçekleşir. Okuma, dinleme ve yazma birinci kısımda gerçekleşir.

İkinci oturumda ise heyetin karşısına çıkan aday, konuşma imtihanına tabi tutulur.

IELTS imtihanı 2 saat 40 dakika sürmektedir.

IELTS İMTİHAN İÇERİĞİ NEDİR?

IELTS İmtihanı’nda; dinleme, okuma ve yazma kısımları, rastgele bir mola vermeden birebir gün içerisinde gerçekleşir.

Konuşma kısmı farklı bir oturumda yapılır. Birebir gün ya da farklı bir günde gerçekleşebilir.

4 temel hünerin ölçüldüğü IELTS’te, maharetler şöyle ölçülür:

Dinleme (Listening) Kısmı:

Ortalama 30 dakika sürer ve yanıtlarınızı soru kağıdından yanıt kağıdına geçirmek için ekstra 10 dakika mühlet tanınır.

Bilgisayar tabanlı IELTS imtihanında dinleme esnasında yanıtlar işaretlendiğinden yanıtları geçirmek için ekstra 10 dakika verilmez.

Toplamda 40 dakika sürer dinleme kısmı, 4 dinleme kaydı ve 40 sorudan oluşur.

Okuma (Reading) Kısmı:

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim imtihanlarının Okuma kısımlarının içeriği farklıdır. Bu kısımda üç farklı metni okumanız ve IELTS Okuma imtihanındaki ilgili soruları cevaplamanız gerekir.

Akademik Reading:

Bu kısım betimleyici, olgusal, söylemsel ve analitik üzere biroldukca metin içerir. Bu metinler kitap, bülten, mecmua ve gazetelerden alınır. Metinler, üniversite derslerine girecek yahut profesyonel tescil isteyen bireyler için uygundur.

40 sorudan oluşur. 60 dakika mühlet verilir.

Genel Reading:

Kitap, mecmua, gazete, bildiri, reklam, şirket el kitapları ve kılavuzlarından alınmış kesimler içerir. Bunlar İngilizce konuşulan bir etrafta günlük olarak karşılaşacağınız tipten malzemelerdir.

40 sorudan oluşur. 60 dakika mühlet verilir.

YAZMA (WRITING) KISMI

Akademik ve Genel IELTS imtihanlarında bu kısımlar farklıdır. Her iki imtihanda da 2 adet essay (deneme) yazmanız istenir.

Birinci kısım 20 dakika, ikinci kısım 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika müddet verilir.

Academic Writing:

IELTS Akademik Yazma imtihanında resmi bir lisan kullanılır. Kısım 1 (Task1)’de bir grafik, tablo, çizelge yahut diyagramla karşılaşılır.

Kendi sözlerinizi kullanarak verilen bilgiyi tanımlamanız, özetlemeniz ve açıklamanız istenecek. Bu, bir datayı tanımlamak yahut açıklamak, bir müddetcin evrelerini açıklamak, bir şeyin nasıl çalıştığını anlatmak yahut bir nesne yahut aktifliği tanım etmek olabilir.

Kısım 2’de bir bakış açısı, argüman yahut sorun hakkında yazı yazmanız istenir. Verilen husus enteresan ve kolay anlaşılır olacaktır.

General Writing:

IELTS Genel Eğitim Yazma imtihanı genel hususları içerir. Bölüm1’de bir mektup yazmanız istenir. Mektupta şahsi, yarı-resmi yahut resmi bir üslup kullanabilirsiniz. Kısım 2’de bir bakış açısı, argüman yahut sorun hakkında yazmanız beklenir. şahsi bir üslup kullanabilirsiniz.

Kısım 1 için en az 150 sözlük; kısım 2 için ise en az 250 sözlük bir yazı yazmanız gerekmektedir.

1. kısım 20 dakika, 2. kısım 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika mühlet verilir.

KONUŞMA (SPEAKING) KISMI

IELTS konuşma imtihanında sertifikalı bir IELTS uzmanıyla konuşursunuz.

İmtihan, karşılıklı ve gerçek hayatta karşılaşacağınız cinsten bir konuşma içerir. Farklı aksanlar kullanılabilir.

İmtihan kaydedilir.

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim imtihanlarının Konuşma kısımlarının içeriği birebirdir.

İmtihan 3 kısımdan oluşur ve 11-14 dakika sürer.

IELTS İMTİHANI PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ?

IELTS İmtihanı’nın geçerlilik mühleti 2 yıldır.

IELTS İMTİHANI NERELERDE YAPILIYOR?

IELTS İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa olmak üzere toplam 6 vilayette gerçekleştirilir.

IELTS İMTİHAN FİYATLARI NE KADAR?

2022 Ocak ayı prestijiyle;

British Council;

Kağıtta: 1950 TL

Bilgisayarlı imtihan fiyatı: 1950 TL

IDP Turkey;

Kağıtta: 1950 TL

Bilgisayarlı İmtihan Fiyatı: 1950 TL

BRITISH COUNCIL MÜRACAAT SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

IDP TURKEY MÜRACAAT SAYFASI İÇİN TIKLAYIN