GSS borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi 2022? Sevindiren haber

Temel

New member
2022 yılında GSS borcu olanlar sıhhat hizmeti alabilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara bakılırsa, döner sermaye ödemeleri ve uygulamaya ait öbür metot ve asılları belirlemeye Sıhhat Bakanlığı yetkili olacak.

GSS BORCU OLANLAR SIHHAT HİZMETİ ALABİLİR Mİ?

Genel Sıhhat Sigortası (GSS) sistemine prim borcu olanlar, yıl sonuna kadar Sıhhat Hizmeti alabilmesi için Cumhurbaşkanı sonucu Resmi Gazete’de yayımlandı.

4736 Sayılı Kanun’un 1. Hususunun Birinci Fıkrası Kararından Muaf Tutulacakların Tespitiyle İlgili Bakanlar Konseyi sonucu’nda Değişiklik Yapılmasına Ait Cumhurbaşkanı sonucu, Resmi Gazete’de yayımlandı.


Karara bakılırsa, GSS sistemi kapsamında olup prim borcu niçiniyle sıhhat hizmeti alamayacak vatandaşlara ve bakmakla yükümlü yakınlarına, Sıhhat Bakanlığına bağlı sıhhat tesisleri ile devlet üniversitelerinin sıhhat uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) 31 Aralık 2022’ye kadar sıhhat hizmeti verilecek.

GSS BORCU OLANLAR İLAÇ ALABİLİR Mİ?

Genel Sıhhat Sigortası (GSS) prim borcu olanlar, 2022 yılı sonuna kadar yalnızca kamu hastanelerinin sıhhat hizmetlerinden faydalanabilecek. Eczanelerden fiyatsız ilaç alamayacak. GSS borcu olanlar, ilaç fiyatlarını kendi ceplerinden ödemek zorunda.


GSS BORCUNU KAPATANLAR TÜM SIHHAT HİZMETLERİNDEN YARARLANABİLİR

* Yapılandırma kanunuyla gelir testine (yoksulluk ve muhtaçlığını tespit ettirme) başvuranlardan, aile içi kişi başı geliri minimum fiyatın üçte birinin altında olduğu belirlenenlerin GSS prim borçlarının silinecek ve daha sonrasında primleri devlet tarafınca karşılanacak.

* GSS prim borcu olan sigortalılarsa borç asıllarını 31 Aralık 2022 tarihine kadar öder ve prim borçları bulunmazsa yararlanacaklar.

* Prim ödeme gücü bulunanların (geliri brüt taban fiyatın üçte birinin üzerinde) ödemeleri gereken prim fiyatı olan brüt taban fiyatın yüzde 3’ü kadarı (2022 yılı için 161,55 TL) prim yatırmaları halinde sıhhat hizmetleri almaya devam edebilecekler.


GSS BORCU YAPILANDIRMA MÜRACAAT SAYFASI
 
Üst