Erdoğan, ‘Yılbaşından daha sonra enflasyonun boynunu kıracağız’ demişti! Nebati: Boynunu kırdık

Beykozlu

New member
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 17 Şubat’ta, 1’inci İzmir İktisat Kongresi’nden 100 sene daha sonra tıpkı yerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle geniş iştirakli İktisat Kongresi düzenleyeceklerini söylemiş oldu.

Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi’nin tanıtım programında konuşan Nebati, ekonomik krize karşın, ‘Türkiye İktisat Modeli’ olarak isimlendirdiği iktisat siyasetinin birinci yılını muvaffakiyetle tamamladığını savundu. Enflasyonda ise önümüzdeki ay baz tesiriyle görülecek düşüşün kalıcı hale geleceğini öne sürdü.

Nebati’nin konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyleki:

REFAH AMAÇLI BİR MODEL UYGULADIK

Türkiye İktisat Modeli, 20 Aralık 2021’de, bundan tam bir sene evvelce mevcut global dönüşüm sürecinde, ülkemizin yeni ve daha üst bir istikrara ulaşmasını garantilemek, tüm tehditleri bertaraf etmenin yanı sıra bu değişimi bir fırsata çevirmek maksadıyla hayata geçirilmiştir. Türkiye İktisat Modeli de birebir İzmir iktisat Kongresi’nde olduğu üzere, büsbütün ülkemizin gereksinimleri ve insanımıza has dinamikler dikkate alarak kurgulanmıştır. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı, yani insanımızın refahı odaklı bir anlayışla, ülkemizi global kıymet zincirinde üst sıralara taşımak amacıyla devreye alınmıştır.

İSTİHDAM REKOR SEVİYELERDE

Çok şükür 1 yılın sonunda geldiğimiz nokta prestijiyle dünya ekonomilerinin değerli bir kısmından olumlu istikamette ayrışmayı da başarmış durumdayız. bu biçimdece, yıllık bazda son 9 çeyrektir kesintisiz büyüme kaydederek G20 ülkeleri içinde en süratli büyüyen ülkelerden biri olmayı sürdürdük. Bugün istihdamımız 31,2 milyonla ihracatımız da 253 milyar doları aşarak, Cumhuriyet tarihimizin rekor düzeylerine ulaşmıştır. Tüm bunları yaparken bütçedeki disiplinli duruşumuzu da sürdürüyoruz. Bankalarımız, kuvvetli sermaye yapılarıyla gerçek dalımızı desteklemeye devam ediyor.

ENFLASYONUN BOYNUNU KIRDIK

Her ne kadar yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da, aldığımız tedbirler ve kaydedilen olumlu gelişmelerle onun da boynunu geçtiğimiz aydan itibaren aşağıya kırmış durumdayız. Her ne kadar yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da, aldığımız tedbirler ve kaydedilen olumlu gelişmelerle onun da boynunu geçtiğimiz aydan itibaren aşağıya kırmış durumdayız. Global güç fiyatlarındaki normalleşmeyle, kıymeti İzmir İktisat Kongresinde de belirtilen üretimi artırmaya yönelik siyasetlerin uygulanmaya devam edilmesiyle ve beklentilerdeki güzelleşmeyle bir arada enflasyonun önümüzdeki aylarda da fazlaca daha besbelli biçimde düşeceğini esasen daima bir arada nazaranceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yılbaşından itibaren enflasyonun boynunu kıracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Aralık tarihinde yaptığı açıklamada “Hayat pahalılığı ve enflasyon problemini de adım adım tahlile kavuşturuyoruz. Aldığımız önlemlerin tesiriyle inşallah önümüzdeki yılbaşından itibaren enflasyonun boynunu kırmış olacağız.” demişti.