Erdoğan: Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda o denli Bay Kemal’in tabir ettiği üzere problemler kelam konusu değil

Beykozlu

New member
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyareti sonunda gazetecilerle söyleşi gerçekleştirdi, gündeme ait soruları yanıtladı.

FETÖ’yle uğraş, ABD ile bağlantıların geleceği, tahıl sevkiyatı mutabakatı, Varlık Barışı tartışması, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Temiz para” kelamıyla ilgili yansısı ve yerli arabayla ilgili tenkitlere yansısı öne çıkan başlıklar içindeydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yöneltilen sorular ve karşılıkları şu biçimde:

‘Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda o denli Bay Kemal’in tabir ettiği üzere sorunlar kelam konusu değil’

6 yıl evvel göçmen geri kabul mutabakatı süreci vardı. O süreçte Avrupa Birliği Türkiye’den terör maddelerini yumuşatmasını istemişti ve siz hayli sert reaksiyon vermiştiniz; “Kim size bu yetkiyi verdi” formunda. Bugün iki Avrupa Birliği üyesi ülke -İsveç ve Finlandiya- hem terör maddelerini ve bu mevzudaki terörle çaba uygulamalarını Türkiye’nin kontrolüne sokmuş durumda tıpkı vakitte işte İsveç Başbakanı da geldi ve Anayasa değişikliği yapacakları kelamını verdi. Önümüzdeki hafta meclislerine gelecek diye konuşuluyor. Bu manada Türkiye Yüzyılı vizyonu içerisinde buna bakarsak Türkiye’nin dünya sahnesinde ulaştığı yeri, geldiği pozisyonu nasıl değerlendirirsiniz? Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında mesela iktisada dair birinci 10’a girmek noktasında bir gayeden bahsettiniz Türkiye için. Dünya diplomasi sahnesinde de Türkiye’nin geleceği yeri nasıl değerlendirirsiniz?

Son 20 yılda dünyadaki ve etrafımızdaki krizler karşısında gerçekçi, teşebbüsçü, insani ve ulusal bir dış siyaset izledik. Hem hak ve menfaatlerimizi müdafaa ettik birebir vakitte global ve bölgesel barış ve istikrar için önemli bir çaba ortaya koyduk. Hamdolsun uğraşlarımızla Türkiye artık global konularda kelamı dinlenen, saygın ve vazgeçilmez bir aktör haline geldi. Bu, dünya kamuoyu tarafınca da teslim ediliyor. Etrafımızda bir barış ve refah nesli oluşturmak için durmaksızın çalışıyoruz. Bu gaye doğrultusunda, terör belasını milletimizin gündeminden topyekûn silmek konusunda kararlıyız. Dış siyasetimizi ülkemizin çıkarlarını merkeze alarak belirlemeye, ulusal menfaatlerimiz çerçevesinde kendi eksenimizi tahkim etmeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin ikinci asrını teşkil edecek olan Türkiye Yüzyılında da ülkemizin bu aktif ve saygın global aktör rolünü milletimizin layık olduğu biçimde pekiştireceğiz.

Ekonomi tarafında ise Türkiye’nin dünyada birinci 10 içerisinde yer alması konusunda önümüzdeki mahzurlar önemli manada şu anda yavaş yavaş kayboluyor. Başbakanlığım periyodunda bilhassa Merkez Bankası’nda döviz rezervi bir orta 135-136 milyar dolara kadar çıktı. Şu anda da 115-120 milyar dolar civarında dolaşıyor döviz rezervi. Yani Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda o denli Bay Kemal’in söz ettiği üzere meşakkatler kelam konusu değil. Biz şu anda hamdolsun düzgün bir pozisyondayız. Lakin alışılmış adamın akıl hocaları kimlerdir bilemem. Yani ne yaptığı belirli değil. Kurusıkı atıyor. Her şey ortada. Hesap kitap ortada. Adamın iktisattan hiç haberi yok.

örneğin geçen bir söz kullandı. Diyor ki “varlık barışı dokuz sefer yenilendi.” 19 sefer de yenilenir. Ülkeyi kim yönetiyorsa varlık barışının ömrünü uzatmak yahut kısaltmak onun elindedir. Biz şu anda bunu dokuz sefer uzattıysak, müddet bittikten daha sonra tekrar uzatmak gerekirse yine uzatırız. Lakin anlamıyor adam; bilmiyor. Akıl hocası kimdir? Malum. Artık bu varlık barışından gelen para nereden geldi diye gösteriyor; “Esrar, eroin, uyuşturucu kaçakçılığından” diyor. Hakaret ettiği bakanım çıktı ve kendisine ağır bir sözle “sen bunu ispat edemezsen namertsin” dedi. Haydi çık ispat et. Var mı elinde bir kanıtın? Neye nazaran bunu söylüyorsun? Ya sen bu ülkenin evladı değil misin? Bu ülkenin evladı olarak bu ülkenin idaresi, devleti nasıl olur da uyuşturucu işi yapar diyebilirsin. Bir evrak var ise çıkar belgeni göster. Elinde bir doküman yoksa nasıl oluyor da kalkıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne “uyuşturucu kaçakçılığı yaparak bütçesini dengeliyor” dersin. Daha ileri konuşmayayım. Sıkıntı sabrediyoruz. Diyor ki “varlık barışı şu kadar yenilenmiş.” Yenilenir. Zerre kadar sende iktisat anlayışı var ise sor, sağına soluna sor. 9 defa yapar, 19 kez yapar, 99 defa yapar. Bu problem ülkenin iktisadını yönetenlerin bu noktadaki tutumudur. Kalem bizim elimizde. Bilgisayar bizim elimizde. Hesap bizim elimizde. Hesaba nazaran nasıl bunu daha uygun yönetiyorsak, daha ileri taşıyabiliyorsak ona göre de adımlarını atarız. Onun için bunların ipiyle kuyuya inilmez. Benim milletim de inşallah 2023’te aslına bakarsan bunların ipiyle kuyuya inmeyeceği üzere bunları kuyuda da bırakır.

‘İngiltere’de bu kadar enayi var mı; sana kalkacaklar bu paraları verecekler?’

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İçişleri Bakanımızla alakalı savlarını hatırlattınız. hem de daha evvelki süreçte Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin görüşmelerini de gaye tahtasına oturtmuştu CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. “Tefeciler” savını gündeme getirmiş ve hükümeti gaye almıştı. Bugün gelinen noktada “temiz para bulacağım, pak para getireceğim” vurgusuyla İngiltere’ye gitti ve birtakım görüşmelerde bulundu. Buna dair değerlendirmeniz ne olur?

Şimdi “temiz para getireceğim” diyor. Sen kimsin? Hani Londra’ya gidişi eleştiriyordun? Buradan getireceğin parayı kime getireceksin? Sen iş adamı mısın? Senin yanında bu biçimde bir para talebinde bulunan birileri mi var? Parayı kime getiriyorsun? Yani afedersiniz İngiltere’de bu kadar enayi var mı; sana kalkacaklar bu paraları verecekler; “Al Bay Kemal bunu Türkiye’de nerede kullanırsan kullan” diyecekler.

Belki Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin projeleri içindir kaynak olarak…

Bir kere ben belediye başkanlığı yaptım. birebir vakitte İstanbul’da yaptım. Kendi İstanbul belediye liderine şunu sorması lazım, ‘Erdoğan, belediye başkanlığı yaptığı devirde hangi ülkeden ne kadar kredi çekti? Bir bak bakalım.’ Şu anda kendi belediye liderlerine -gerek Ankara gerek İstanbul gerek İzmir- sanki bu çeşit dış kredide Bay Kemal mi onlara bu parayı, bu krediyi buluyor? Bulduğu vakit da bu krediye teminatı kim veriyor? Teminatı veren kişi benim. Şayet teminat verirsek adamlar kredi veriyor. Aksi takdirde vermez. Yani bu adamı anlamak mümkün değil. Bilmiyor ve o denli sayılar söylüyor ki ve bu sayıları ne İngiliz bankaları verir ne Deutsche Bank verir ne bir öbür yer verir. Vermez. Lakin dedim ya kuru sıkı atıyor. bu biçimde bir şey olmaz. Mümkün değil.

Geçen ay Türkiye’nin yerli ve ulusal arabası TOGG, seri üretim bandından Anadolu kırmızısı rengiyle inerken siz de direksiyondaydınız. Seri üretimin gerçekleştirileceği Gemlik Yerleşkesi de bu biçimdelikle açılmış oldu. Yerli ve beraberinde küresel bir marka olma yolunda TOGG’un geleceğiyle ilgili neler öngörüyorsunuz? bir daha Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında önümüzdeki senelerda bilhassa yerli üretimi odağına projeler gorecek miyiz?

Her şeydilk evvel TOGG fabrikasındaki üretim bütünüyle robotik. Araçların bütünü o robotik sistemle üretiliyor. O gün biz bunları gördük. Ben de eşimle fabrikaya girene kadar olayı fazlaca daha farklı tahayyül ediyordum lakin girdikten daha sonra hayli daha farklı yaşamaya başladım. Natürel bunlar ne demeye başladılar? “Bunlar İtalya’da üretiliyor” dediler. Yani bu kadar da ahlaksızlar. Biz bu robotik sistemi yurt haricinden alamaz mıyız? Bunun yanında bu robotik sistemler tahminen kısa bir süre daha sonra ülkemde de üretilir hale gelecek. Bizim yerli ve ulusal noktasında da olay yalnızca bununla kalmayacak olağan. İHA, SİHA, Akıncı üretimi de görülmeli. Bay Kemal de bir sefer gitmiş oraya galiba lakin buna karşın adam hala palavra söylüyor. Temel efendi de gitmiş o da palavra söylüyor; kâfi değil filan diyor. Yani bunları anlamak mümkün değil. Bizim işimiz olağan yalnızca bunlar da değil. örneğin BMC’nin zırhlı araçları var. Şu anda buna emsal biroldukca alanda, ağır endüstride, ileri teknolojide fabrikalarımız var. Bunlarla birlikte gümbür gümbür inşallah yola devam ediyoruz.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ: KASADA 1 CENT BİLE YOK

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Kasım’daki TBMM CHP Küme Toplantısında şunları söylemişti:

Merkez Bankası’nın parasına, yedek akçelerini el koydukları için Merkez Bankası’nın kasasında 1 senti bile yok şu anda. 1 senti bile yok. Ne yaptılar? Devleti çürütmenin üçüncü evresine geçtiler. Swap, yani borç para, yani gidip dilenerek para bulma… İsmi swap ancak aslında bildiğimiz borç var. Nereden borç para bulabilirim? Merkez Bankası’nın kasasına borç parayı nasıl doldurabilirim, o borç orada kalsın, biraz görünür olsun orada diye. Bu sabah gelmeden baktım, Merkez Bankası’nın kasası eksi 58.5 milyar dolar açık veriyor. Eksi 58 buçuk milyar dolar…

Vatandaşlarıma şu biçimde anlatayım SWAP’ı. SWAP şu: Benim cebimde para yok, -bizim gençlerin birden fazla esasen o denli, ceplerinde para yok- gidiyorum birisinden borç para alıyorum 100 lira. Bu 100 lira benim 100 liram değil ki, diğerinin 100 lirası, ben bunu vakti gelince ödeyeceğim esasen. SWAP da birebir uygulama. Gittiler, dilendiler, yalvardılar, yakardılar hatta hakaret ettiklerinin kapılarına gittiler “ya biraz bize borç para verin” diye SWAP ‘ı aldılar, getirdiler Merkez Bankası’nın kasasına koydular. Bu bizim gördüğümüz üçüncü kademe. yeniden iş borç üzerine inşa edildi kıymetli arkadaşlarım ve bunun üzerinden de millete caka satıyorlar. Merkez Bankası’nı her geçen gün biraz daha fazla borca batırıyor.