EM sonrası coşku | DFB menajeri kadın futbolunda: “Kapılar açık”

Temel

Global Mod
Global Mod

Eski milli oyuncu ve DFB yöneticisi Doris Fitschen, Alman kadın futbolunda sürdürülebilir bir gelişme görüyor.

54 yaşındaki Alman Futbol Federasyonu’na verdiği röportajda, “Kadın futbolunda kapılar kapalıydı, şimdi açılıyor” dedi. Dört kez Avrupa şampiyonu, Nisan 2022’den bu yana DFB’de “Futbolda Kadınlar FF27” projesinin genel koordinatörü ve başkanıdır.

Fitschen, “Avrupa Şampiyonası’nın ivmesi sayesinde, son zamanlarda çeşitli alanlarda büyük ilerlemeler kaydettik” dedi. “Aktif oyuncu sayısında arzu edilen artışı şimdiden sağladık ve görünürlük açısından neredeyse hedef değerlerdeyiz. Bu harika.” Milli teknik direktör Martina Voss-Tecklenburg’un seçimi, geçen yılki Avrupa Şampiyonası’nda görünüşü ve finale katılımıyla (ev sahibi İngiltere’ye karşı 1:2) büyük heyecan uyandırdı.

Fitschen’e göre dernek içinde de çok fazla destek var – şu anda DFB yönetim kurulunda dört kadın var: “Yönetim kurulunun tamamının kadın futbolunu teşvik etmek ve ilerletmek istediği hissediliyor.” Artık “patlamanın sürdürülebilir olduğu” söylenebilir. Bunun, oyuncuların bu kadar cana yakın olması ve bu kadar iyi tasvir edilmesiyle ilgili olduğuna inanıyorum. Ve temelde, toplumumuzda bir yeniden düşünme yaşıyoruz. çünkü kadınların kaygıları çeşitli alanlarda her zamankinden daha yüksek.”

DFB, 2027 yılına kadar dört ana hedefe ulaşmak istiyor: Milli takımlar ve kulüpler uluslararası şampiyonluklar kazanmalı, kadın oyuncu, antrenör ve hakem sayısı yüzde 25 artmalı, medya erişimi ikiye katlanmalı ve komitelerde ve yönetimlerde kadın oranı. yönetim seviyeleri en az yüzde 30’a tırmanıyor.