Elon Musk’tan, kovulan Tesla çalışanlarının açtığı toplu dava hakkında enteresan açıklama

KaradeniZ

New member
Elon Musk’tan, kovulan Tesla çalışanlarının açtığı toplu dava hakkında enteresan açıklama Reuters’in bildirdiğine göre Tesla, Sparks, Nevada’daki gigafactory’deki iki eski çalışanı tarafınca toplu işten çıkarmalar niçiniyle dava ediliyor. Davada belirtilene nazaran 500’den çok personel, federal kanunları ihlal ederek, 60 gün evvelde haber verilmeksizin fabrikada işten çıkarıldı. Dava, “Tesla, çalışanlara fesihlerinin derhal yürürlüğe gireceğini bildirdi” deniliyor. Evvelden haber vermeksizin Mayıs yahut Haziran aylarında işten çıkarılan ABD’li Tesla çalışanları davanın başrolünde.

ABD WARN Maddesine nazaran, şirketlerin belli şartlar altında toplu işten çıkarmaları 60 gün öncesinden bildirimde bulunmalarını kural koşuyor. Bu mühletin verilmesinin ana niçini, çalışanlara diğer bir iş bulmaları yahut bir daha eğitim almaları için kâfi vakti sağlamak olarak belirtiliyor. Davayı açan personellerden biri olan John Lynch, 10 Haziran’da işine derhal son verildiğinin kendisine bildirildiğini söylüyor.

Bloomberg ile konuşan avukat Shannon Liss-Riordan, Tesla’nın birtakım çalışanlara sadece bir haftalık kıdem tazminatı teklif ettiğini de belirtiyor ve yetkilileri, Tesla’nın bir haftalık kıdem tazminatı karşılığında çalışanlarını işten çıkarmaya çalışmasını engellemek için acil olarak harekete çağırıyor.

Davanın haberini takiben CEO Elon Musk, CNBC’ye gönderdiği bir e-postada Tesla’nın maaşlı çalışan sayısını yüzde 10 azaltacağını ve saatlik işgücünü artıracağını bir kere daha yineladı. Maaşlı çalışanlar, Tesla çalışanlarının yaklaşık üçte ikisini oluşturmasından dolayı işten çıkarmaların toplam çalışanların yaklaşık yüzde 3,5’ini etkileyeceği belirtiliyor. Musk, “Bundan bir yıl daha sonra, çalışan sayımızın hem maaşlı birebir vakitte açıkçası saatlik olarak daha yüksek olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Bu ayın başlarında Musk, Tesla yöneticilerine işgücünü üstte belirtilen yüzde 10 oranında azaltma planlarını söylemiş oldukten daha sonra iktisat hakkında “süper makûs bir hissi” olduğunu söyleyerek işten çıkartmaların geldiğinin sinyalini vermişti. Davaya göre, binlerce Tesla çalışanının son vakit içinderda ABD’de işten çıkartıldığı ve birçoğunun “yıkıcı ekonomik etki” yaşadığı bildirildi.

Ancak Musk, CNBC’ye davanın kıymetli olmadığını söylüyor: “Bu, küçük sonuçları olan küçük bir dava. İster bisiklet kazası olsun, ister fazlaca daha önemli bir şey olsun, Tesla ile ilgili her şey büyük manşetlerde yer alıyor.
 
Üst