Diploma sorgulama nasıl ve nereden yapılır? Düzmece diploma nasıl anlaşılır?

Hasan

New member
e-Devlet diploma doğrulama sayfası aracılığıyla düzmece üniversite diplomaları tespit edilebiliyor. Vakıfbank İdare Şurası Üyesi ve Cumhurbaşkanı Danışmanı ‘nın lise diplomasının ve Aksaray Üniversitesi öğretim bakılırsavlisi Prof. Dr. ‘in lisans ve doçent diplomasının düzmece olduğunun ortaya çıkması, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Yükseköğretim Şurası’nın (YÖK) e-Devlet uygulamasında hizmet veren ‘Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi’ yardımıyla diplomaların doğruluğunu sorgulanabiliyor.

E-DEVLET MEZUN EVRAKI SORGULAMA SÜRECİ NASIL YAPILIR?

Yükseköğretim Konseyi (YÖK) tarafınca e-Devlet tarafınca verilen hizmetlerinden artık mezun olduğunuz üniversiteye ilişkin mezuniyet detaylarınize ulaşabileceksiniz. e-Devlet aracılığıyla üniversite mezuniyet ayrıntılarınızı görüntüleyebiliyor ve barkodlu üniversite mezun dokümanı oluşturabiliyorsunuz.

e-Devlet’e giriş yaptığınızda ‘Yükseköğretim’ hizmetlerinde yer alan ‘Yükseköğretim Mezun Evrakı Sorgulama’ ekranından üniversite, fakülte/MYO/YO/enstitü, program, diploma notu, mezuniyet tarihi detaylarıne anında ulaşabiliyorsunuz.

Süreç kısmında yer alan doküman oluştur kutucuğunu tıklayarak da mezun evrakı ismiyle üzerinde barkod numarası bulunan mezun dokümanınızı de oluşturup yazıcı dökümünü alabiliyorsunuz. Dokümanınıza özel oluşturulmuş barkod numarası ile de ‘Yükseköğretim Mezun Dokümanı Doğrulama’ kısmından doğrulama süreci yapabiliyorsunuz.

İşe alımlarda ve öteki resmi süreçlerde de dahil olmak üzere diplomaların fotokopisi yerine e-Devlet’ten çıktısı alınan ‘Mezuniyet Belgesi’ geçerli sayılıyor. Doğrulama süreçleri yardımıyla yardımıyla bilhassa diploma sahteciliğinin önüne geçiliyor. Bilgi güvenilirliği de bu biçimdece netlik kazanmış oluyor.

MEZUNİYET EVRAKI DOĞRULAMA SÜRECİ NASIL YAPILIR?

Diploma doğrulama süreci için www.turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet portalına giriş yapmanız gerekiyor. e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme girdikten daha sonra ‘Yükseköğretim Heyeti Başkanlığı’nın hizmetlerine ulaşarak mezuniyet süreçlerinizi sorgulatabiliyorsunuz. Diplomadaki barkod numarasını, e-Devlet ekranındaki sayfaya girerek diplomanın hangi okuldan alındığını anında öğrenebiliyorsunuz. bu biçimdelikle diplomanın düzmece olup olmadığı netlik kazanıyor.

E-DEVLET DİPLOMA SORGULAMA SAYFASI