DGS sonuçları ne vakit açıklanacak? İşte 2021 DGS imtihan sonuç tarihi

Hasan

New member
Üniversitelerin 2 yıllık kısımlarından 4 yıllık kısımlarına geçiş yapmak isteyen öğrencilerin girdiği DGS imtihanına, giriş evraklarının çıktısını almayan adaylar binaya alınmayacak. 120 sorunun yöneltileceği DGS imtihanı 150 dakika sürecek. Sorular, öğrencilerin önlisansta okuduğu kısımlardan değil genel yeteneği ölçmek üzere sözel ve sayısal alanlardan hazırlanacak.

DGS SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK 2021?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) düzenlediği Dikey Geçiş İmtihanı (DGS) sonuçları 13 Ağustos 2021 Cuma günü duyurulacak.

Adaylar imtihan sonuçlarını, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden yahut ÖSYM AİS taşınabilir uygulamasından öğrenebilecek.

Adaylara sonuç evrakı gönderilmeyecek ve internet sayfasında ilan edilen sonuç ayrıntıları adaylara bildiri kararında olacak.

Adayın imtihan sonuç bilgisinde;

a) Testin sayısal ve sözel kısımlarındaki hakikat ve yanlış karşılık sayıları

b) Önlisans muvaffakiyet puanı

c) 2021-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan çeşitlerine uygun puanları) yazılı olacak.

ÖSYM, adaylara yönelik imtihan sonuç evraklarının doğrulanmasını sağlamak üzere ‘Sonuç Dokümanı Denetim Sistemi’ sürecini hizmete sunuyor. Bu hedefle kullanılmak üzere imtihan sonuç dokümanlarının en alt kısmına, sistem tarafınca rastgele üretilmiş bir ‘sonuç dokümanı denetim kodu’ basılıyor.

Kelam konusu sürece sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Dokümanı Denetim Sistemi sayfasından ulaşılabilir.