DGS ne vakit, saat kaçta? İşte 2021 DGS imtihan giriş dokümanı çıktısı alma ekranı

Hasan

New member
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi‘nin (ÖSYM) düzenlediği Dikey Geçiş İmtihanı (DGS) 2021 tarihi geldi çattı. Üniversitelerin 2 yıllık kısımlarından mezun olan öğrenciler, 4 yıllık kısımlara geçiş yapmak için DGS imtihanına iştirak sağlayacak. İmtihan sözel ve sayısal olmak üzere iki kısımdan oluşacak.

DGS İMTİHANI NE VAKİT?

Önlisans kısımlarında okuyan öğrencilerin mezun olmalarının akabinde üniversite eğitimlerine lisans kısımlarında devam edebilmeleri emeliyle ÖSYM tarafınca düzenlenen Dikey Geçiş İmtihanı (DGS) 11 Temmuz 2021 Pazar günü saat 10.15‘te başlayacak. Adaylar saat 10.00’dan daha sonra imtihan binalarına alınmayacak.

2021 DGS İMTİHAN SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

ne göre, DGS imtihan sonuçları 13 Ağustos 2021 Cuma günü açıklanacak. DGS sonuçları 2021-2022 eğitim öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak.

Adaylar imtihan sonuçlarını, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden yahut taşınabilir uygulamalarından öğrenebilecek.

Adaylara sonuç dokümanı gönderilmeyecek ve internet sayfasında ilan edilen sonuç ayrıntıları adaylara bildirim kararında olacak.

DGS İMTİHAN GİRİŞ DOKÜMANI NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Dikey Geçiş Sınavı’na katılacak adaylar, ÖSYM Aday Süreçleri Sistemi (AİS) ais.osym.gov.tr üzerinden TC kimlik numarası ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak imtihan giriş dokümanlarını alabilir. AİS’e giriş yaptıktan daha sonra sol tarafta bulunan menüde müracaatlar kısmından adaylar imtihan giriş dokümanlarının çıktısını alabilir. Siyah-beyaz yahut renkli fark etmeksizin alınması gereken imtihan giriş dokümanı olmadan adaylar DGS imtihanına alınmayacak.

2021 DGS İMTİHAN GİRİŞ EVRAKI ALMA SAYFASI

DGS İMTİHAN MÜHLETİ KAÇ DAKİKA?

Dikey Geçiş İmtihanı’nda sayısal ve sözel kısımdan oluşan yetenek testi uygulanacak. İmtihan, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama müddeti 150 dakika (2 saat 30 dakika) olacak. İmtihanda uygulanacak test, oldukcatan seçmeli sorulardan oluşacak.

DGS’DE KAÇ SORU VAR?

DGS’de 60 sayısal 60 sözel olmak üzere toplamda 120 soru adaylara yöneltilecek. Her iki kısım ortasında 10’ar tane mantık sorusu bulunuyor. Bu maksatla hazırlanan sorular, önlisans programlarında öğrenilen bilgi ve maharetleri ölçmeye yönelik olmayacak genel yetenek testi uygulanacak.

2021 DGS İMTİHANINDA NELER SORULACAK?

Dikey Geçiş İmtihanı’nda adaylara 120 soru için adaylara 150 dakika mühlet verilecek. İmtihanda uygulanacak testlerde, lisans tahsilindeki başarıda tesirli olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme hünerlerinin ölçülmesi amaçlanıyor. Test soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacak.

DGS 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR MU?

Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri seviyede olacak. İmtihanda 4 yanlış 1 doğruyu götürmekle birlikte, yanlışlar ilgili kısmın doğrularını götürecek.

DGS NEDİR?

Dikey Geçiş İmtihanı (DGS), 2000 yılından bu vakte kadar meslek yüksekokulları ile açık öğretim önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için ÖSYM tarafınca her yıl düzenleniyor.

İmtihanda uygulanan testin genel hedefi, lisans tahsilindeki başarıda tesirli olan sözel ve sayısal içerikli akıl yürütme maharetlerinin ölçülmesidir.

DGS KILAVUZU 2021