‘Demir Yumruk’ Buse’nin gayesi olimpiyat şampiyonluğu

KaraYeL

New member
AJANSSPOR HABER

Erzurum’da yapılan Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonasında şampiyon olan ulusal boksör Busenur Yazan, haftanın 7 günü idman yaparak, yeni şampiyonalara hazırlanıyor. Yazan, Avrupa Şampiyonu olmanın fazlaca hoş bir his olduğunu belirterek, “Orada Türk hanımının gücünü gösterdim. Bundan daha sonraki maksadım olimpiyatlar. Oraya gidip, şampiyon olmak istiyorum” dedi.

Yazan, Avrupa Şampiyonu olmanın fazlaca hoş bir his olduğunu belirterek, “Orada Türk bayanının gücünü gösterdim. Bundan daha sonraki maksadım olimpiyatlar. Oraya gidip, şampiyon olmak istiyorum” dedi.

6 yıl evvel başladığı boksörlüğe orta vermeden devam eden ulusal atlet Busenur Yazan, her geçen gün başarılı sonuçlar elde etmeye devam ediyor. Öpöz Altın Yumruk Spor Kulübü’nde çalışmalarını sürdüren Yazan, bu yıl birinci kere gayret ettiği Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonasında 3 rakibini yenerek, şampiyon oldu. Antrenör Bülent Öpöz liderliğinde haftanın 7 günü idman yapan Yazan, olimpiyatlara gidip, şampiyon olmak istiyor.

“Ülkemi orada epey hoş bir biçimde temsil ettim”

Çalışmalarıyla ilgili İHA muhabirine konuşan Busenur Yazan, 5-6 yıldır bu sporu yaptığını söylemiş oldu. Ağabeyinden örnek alarak bu spora başladığını kaydeden Yazan, “Geçen sen Türkiye ikincisi olmuştum. Bu sene Türkiye şampiyonu oldum. bir daha Erzurum’da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında da şampiyon oldum. Tabi orada şampiyon olmak epey hoş bir his. Ülkemi orada hoş bir biçimde temsil ettim ve İstiklal Marşımızı okuttum, bayrağımızı dalgalandırdım” diye konuştu.

3 rakibini yenerek şampiyon olduğunu kaydeden Yazan, “İlk 2 rakibimi olağan sayıyla yendim. Finalde ise Bosna Hersekli rakibimi nakavt ederek yendim ve Avrupa Şampiyonu oldum. Şampiyon olunca ailem epeyce duygulandı. Arkadaşlarımın hepsi beni tebrik etti. Orada Türk bayanının gücünü gösterdim, epey hoş bir his yaşadım. Bundan daha sonraki amacım 2028 yılında Olimpiyatlar var. Oraya gidip, şampiyon olmak istiyorum” sözlerini kullandı.

“28 yabancı ülkeye İstiklal Marşımızı dinlettirdik”

Öpöz Altın Yumruk Spor Kulübü Antrenörü Bülent Öpöz ise Buse’nin 2016 yılının son aylarında kendisinin yanında spora başladığını lisana getirdi. O periyot minikler kümesinde başladığını kaydeden Öpöz, “Ufaklıktan itibaren çalışmaya başladık. Kızımızda dirayetli çıktı. 2021 yılının Haziran ayında yapılan Türkiye Şampiyonasında birinci defa resmi maça çıktı. Burada Türkiye ikincisi oldu. Bu kızımız bu sene epeyce âlâ hazırlandı. Türkiye Şampiyonasında 5 rakibini yenerek, şampiyon oldu. Ülkemizde yapılan Avrupa Şampiyonasında da 3 rakibini yenerek, şampiyon oldu. İstiklal Marşımızı katılan 28 ülkenin insanına dinlendirdi. Bu uzun bir çalışmanın eseri. Bize takviye veren herkese teşekkür ediyorum” formunda konuştu.

“İmkansız diye bir şey yok”

Buse’yi daha sonraki seneye hazırladığını vurgulayan Öpöz, “Bu sene resmi turnuvalar bitti. Buse seneye bir sefer daha Türkiye şampiyonasına katılacak. Orada şampiyon olup, dünya ve Avrupa Şampiyonası’na katılacağına inanıyorum. Buralarda da bir daha şampiyon olacaktır. Bunu yapacak kapasite aslına bakarsanız kendisinde var. Biz yıllar evvel bu imkansızlık sözünü aslına bakarsan aşmıştık. İmkansız diye bir şey yok. Çok çalışarak, hiç kimseden takviye görmeden de bu şampiyonluklar gelebiliyormuş. Biz bunları gösterdik. Lakin atletlerimiz kimseden maddi bir takviye beklemiyor fakat kentin protokolünden manevi dayanak bekliyoruz” dedi.