Darüşşafaka’dan ‘bayram bağışı’ daveti

Hasan

New member
158 yıldır eğitimle ömürleri değiştiren Darüşşafaka Cemiyeti, bu bayram da eğitimin şayet olmazsa olmaz olduğuna inananları bağış yapmaya davet ediyor. Kurban Bayramı’nda Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağış yapan hayırseverler, annesi yahut babası hayatta olmayan, maddi imkanları yetersiz, 1.000’e yakın öğrencinin gereksinimlerine dayanak olabilecek. Öğrencilerinin et gereksinimini yıl uzunluğu yapılan adak bağışlarıyla karşıladığı için Kurban Bayramı’nda vekaleten kısımlı kurban bağışı kabul edemeyen Darüşşafaka Cemiyeti’ne, annesi yahut babası hayatta olmayan çocukların eğitimine dayanak olmak isteyen hayırseverler ‘bayram bağışı’nda bulunabiliyor.

ÖĞRENCİLERİN MUHTAÇLIKLARI İÇİN HARCANACAK

Bu yıl bayram bağışı için önerilen fiyat 1.100 TL olmakla birlikte hayırseverler, Darüşşafaka’ya dilediği fiyatta bağış yapabiliyor. Yapılacak bağışlar, bugün Darüşşafaka Eğitim Kurumları çatısı altında eğitim alan, 1.000’e yakın annesi yahut babası vefat etmiş çocuğun başta eğitim olmak üzere beslenme, barınma ve öteki muhtaçlıklarının (eğitim gereçleri, sıhhat, kıyafet, cep harçlığı, toplumsal ve kültürel aktiviteler vs.) karşılanması için kullanılacak.

Darüşşafaka’nın 1863 yılında bu yana ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonuyla babası ya da annesi hayatta olmayan, maddi imkanları yetersiz, yetenekli çocuklara nitelikli eğitim imkanı tanıdığını belirten Darüşşafaka Cemiyeti İdare Heyeti Lideri M. Tayfun Öktem, “Bugün ülkemizin 72 vilayetinden imtihanla ortamıza katılan, 905 çocuğumuza hem şefkatli bir yuva birebir vakitte çağın en ileri eğitim fırsatını hayırsever halkımızın ve kurumlarımızın takviyesiyle sağlıyoruz.

“EĞİTİMDE FIRSAT EĞİTLİĞİNE GÜÇ KATABİLİR”

Çocuklarımız ortaokuldan başlayarak liseden mezun oluncaya kadar sekiz yıl boyunca okulumuzda tam burslu, yatılı, kolej düzeyinde eğitim alıyor. Üniversite eğitimleri boyunca da burs takviyemizi sürdürerek, 12 yıl boyunca çocuklarımızın eğitim hayatlarını destekliyoruz. Tıpkı bir ebeveyn üzere… ” diye konuştu. Darüşşafaka’nın vekaleten kesitli kurban bağışı kabul edemediğini tabir eden Öktem, şunları kaydetti: “aynı vakitte bu özel periyotta öğrencilerimize bayram armağanı olarak ‘eğitim’ vermek isteyen hayırseverler takviyeleriyle 158 yıldır yaşattığımız eğitimde fırsat eşitliğine güç katabilir.”

Bağış yapmak isteyen hayırseverler, https://www.darussafaka.org/bagis/bayram-bagisi adresi üzerinden bağışlarını ulaşabiliyor.