Brezilya birinci! KÖİ projelerinde dünyada 3’teyiz

Beykozlu

New member
Dünya Bankası, 2021 yılında orta ve düşük gelirli ülkelerdeki kamu özel bölüm işbirliği (KÖİ) projelerini irdeleyen raporunu deklare etti. Rapora nazaran Türkiye 2021’de en epeyce KÖİ yatırımı yapılan birinci 5 ülke ortasında yer aldı. Birinci 5 ülke Brezilya, Çin, Türkiye, Hindistan ve Vietnam olarak sıralandı.

Sözcü’den Hasret Ermiş Beyhan’ın haberine bakılırsa Türkiye toplam 3 projeye 9.4 milyar dolar ile, 2021’de 76.2 milyar dolar olarak açıklanan küresel KÖİ proje meblağının yüzde 12’sine imza attı.

ORTALAMANIN ÜZERİNDE


Raporda dikkat çeken bir sayı da ülkelerin imzaladığı KÖİ projesinin GSMH’lerine oranı. Globalde bu oran yüzde 0.26 iken Türkiye’nin imza attığı KÖİ sayısı GSMH’sinin yüzde 1.3’üne denk geliyor. Raporda Türkiye’nin dahil edildiği Avrupa ve Orta Asya bölgesinde 2021’de 15 milyar dolarlık yatırım muahedesi imzalandığı, bu sayının son 5 yıllık 7.4 milyar dolarlık ortalamanın epeyce üzerinde bulunduğu ve artışta Türkiye’nin tesirli olduğu tabir edildi.

BREZİLYA BİRİNCİ

KÖİ’de dünya liderliği 2021’deki 15.7 milyar dolarlık yatırım muahedesi ile Brezilya’da. Brezilya’da 36 KÖİ projesinin 24’ü mahallî kaynaklarla finanse edildi. İkinci sırada yer alan Çin 10.6 milyar dolarlık yatırım ile 60 KÖİ projesine imza attı. Çin’de bu projelerin şimdi tamamı lokal kaynaklarla finanse edildi. Türkiye’nin akabinde dördüncü olan Hindistan, 7.7 milyar dolarlık KÖİ projesine imza attı. Vietnam’da ise 2021’de 6.9 milyar dolarlık KÖİ projesi başladı.

Siyaset belirsizliğindeki keskin artış gelecekte görünümü bozacak

Dünya Bankası raporunda, “2021 yılında Türkiye 9.4 milyar dolarlık KÖİ projesine imza attı. Son 5 yılın bu en yüksek sayısına ulaşılmasında 8 milyar dolarlık Antalya Havalimanı projesi tesirli oldu” denildi. Raporda Türkiye’de “politika belirsizliğindeki keskin yükselişin” önümüzdeki devirde bölgedeki KÖİ görünümünü “muhtemelen bozacağı” ve Türkiye’nin borçluluğunda KÖİ niçiniyle artış olduğu yazıldı.
 
Üst