Boğaziçi Üniversitesi, dünyanın en güzelleri içerisinde

Hasan

New member
Rektör protestoları ve polis müdahalesiyle sık sık gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi, ABD merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ve haber mecmuası US News and World Report’un hazırladığı “Dünyanın En Yeterli Üniversiteleri 2022” sıralamasında 287. oldu.

Kelam konusu sıralamada, bu yıl 90’ı aşkın ülkeden 1750 yükseköğretim kurumu, global-bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın, kitap, konferans sayısı, toplam atıf, milletlerarası iş birlikleri ve yayımlanan kitap üzere 13 kritere bakılırsa değerlendirildi.

Boğaziçi Üniversitesi, bu kriterler içinde farklı oranlarda yapılan tahlile bakılırsa 100 üzerinden 60 puanla dünyada 287’nci oldu ve Türkiye’de birinci sırada yer aldı.

EN YÜKSEK DERECE FİZİKTE

US News and World Report, “Dünyanın En Âlâ Üniversiteleri 2022” sıralaması kapsamında 43 önde gelen alanda da listeler paylaştı. Boğaziçi Üniversitesi alanlara göre hazırlanan sıralamalarda en güzel dereceyi 100 üzerinden 71,7 puanla yerleştiği 97’ncilik ile fizikte yakalarken, mühendislikte 332, bilgisayar bilimlerinde 368, kimyada ise 402’nci sırada yer aldı.

HARVARD BİRİNCİLİĞİ KORUDU

Bu yılki listede Harvard Üniversitesi birinci sıradaki pozisyonunu korurken, onu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Stanford Üniversitesi takip etti. Kıta Avrupası’nda birinci sırada İsviçre’den ETH Zürih, Asya’da ise Çin’den Tsinghua Üniversitesi yer aldı.

Yükseköğretim kurumlarının öncelikli olarak araştırma performanslarına nazaran değerlendirildiği sıralamada kullanılan 13 kıymetlendirme ölçütü ve tartıları ise şu biçimde sıralandı:

“Global araştırma saygınlığı (yüzde 12,5), bölgesel araştırma saygınlığı (yüzde 12,5), yayınlar (yüzde 10), kitaplar (yüzde 2,5), konferans bildirileri (yüzde 2,5), normalize edilmiş atıf tesiri (yüzde 10), toplam atıflar (yüzde 7,5), en çok atıf alanlar içinde yüzde 10’a giren yayın sayısı (yüzde 12,5), en çok atıf alanlar içinde yüzde 10’a giren yayın oranı (yüzde 10), milletlerarası iş birlikleri (yüzde 5), milletlerarası iş birlikleri kararı çıkan yayınlar (yüzde 5), en epey atıf alanlar içinde yüzde 1’e giren yayın sayısı (yüzde 5) ve en epeyce atıf alanlar içinde yüzde 1’e giren yayın oranı (yüzde 5).”