Bayram tatili öncesi yazlıkta kiraların uçtuğu ilçe: Yüzde 135 artış var!

celikci

New member
Emlak platformu hepsiemlak’ın deklare ettiğı Haziran 2021 Emlak Endeksi datalarına bakılırsa yaklaşan bayram tatili öncesi Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki yazlık yerlerde talep ve fiyat artışı dikkati çekiyor.

Haziran 2021 Emlak Endeksi neticelerina göre satılık birebir vakitte kiralık konutlardaki aylık ve yıllık değişim sayıları tüketicilerden gelen talebi ortaya koydu.

SATILIKTA DORUKTA SEFERİHİSAR VAR


Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki satılık konut meblağlarının yıllık bazdaki değişiminde yüzde 78 ile İzmir-Seferihisar birinci sırada yer aldı. Seferihisar’ı yüzde 69-54 içindeki değişimler ile Muğla-Fethiye, Antalya-Serik, İzmir-Urla, Aydın-Didim, Muğla-Bodrum, Muğla-Milas, İzmir-Çeşme, Antalya-Döşemealtı ve Aydın-Kuşadası takip etti.

Bilgilere nazaran, ilçe bazında bakıldığında ise son 1 ayda Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde satılık konut fiyatı en çok artan ilçelerde İzmir-Foça, Muğla-Milas, Balıkesir-Erdek, Antalya-Serik ve Muğla-Fethiye birinci 5 içinde yer alıyor.

Kiralık konutların ortalama metrekaredeki bundan evvelki yıla oranla fiyat artışına bakıldığında Balıkesir-Edremit’te meblağların 1 yıl ortasında 11 TL’den 26 TL’ye yükselerek yüzde 135’lik bir artışın gerçekleştiği görülüyor.

Yüzde 83’lük artışın yaşandığı Aydın-Kuşadası’nda ise fiyatlar bir yıl içerisinde 15 TL’den 28 TL’ye yükselmiş durumda. Antalya-Konyaaltı yüzde 63 ile, Muğla-Bodrum yüzde 62 ile, İzmir-Çeşme yüzde 55 ile ve Antalya-Alanya da yüzde 53 ile yüzde 50’nin üzerinde artışın gerçekleştiği vilayetlerin başında geliyor.

Bilgilere nazaran, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki satılık konut fiyatlarının yıllık bazdaki değişiminde yüzde 54 ile Muğla birinci sırada yer aldı.

Muğla’da geçen yılın birebir devrinde ortalama 5 bin 296 TL olan metrekare ünite fiyatı 8 bin182 TL’ye yükseldi. Muğla’yı yüzde 45-22 içindeki değişimlerle Antalya, Hatay, Aydın, Balıkesir, Mersin (İçel), İzmir, Tekirdağ, Çanakkale ve Yalova takip etti.

AYLIK ARTIŞTA BİRİNCİ SIRADA HATAY VAR

Haziran 2021 Emlak Endeksi bilgilerine bakılırsa, son 1 ayda en çok fiyatı artan yazlık vilayetlere bakıldığında ise Hatay, Aydın ve Muğla öne çıkıyor. Bu üç vilayette aylık fiyat artışı yüzde 6-10 içinde gerçekleşti.

Kiralık konutların ortalama metrekaredeki bundan evvelki yıla oranla fiyat artışına bakıldığında ise Muğla’da meblağların 1 yıl ortasında 41 TL’den 77 TL’ye yükselerek yüzde 90’lık bir artışın gerçekleştiği görülüyor.

Yüzde 60’lık artışın yaşandığı Mersin’de ise fiyatlar bir yıl içerisinde 12 TL’den 19 TL’ye yükseldi. Ortalama metrekare fiyatı 11 TL’den 17 TL’ye yükselen Balıkesir de yüzde 50’nin üzerinde artışın gerçekleştiği vilayetlerin başında geliyor. Hatay’da yüzde 46’lık bir fiyat artışı gerçekleşirken Hatay’ı yüzde 46-30 içindeki artışlar ile Çanakkale, İzmir, Aydın, Antalya, Yalova ve Tekirdağ takip ediyor.
 
Üst