Bayern Teknik Direktörü Tuchel gazetecilerin yanına gitti

Temel

Global Mod
Global Mod

Borussia Mönchengladbach’a karşı oynanacak önemli maç öncesinde Thomas Tuchel, Sky ile röportaj yaptı. Sonra aniden ısınıyor.

Alman rekor şampiyonlarının tamamen başarısız olan Son Teslim Günü’nün yarattığı hayal kırıklığı mı bu? Bayern antrenörü Thomas Tuchel, Cumartesi akşamı Borussia Mönchengladbach’a karşı oynanacak en önemli Bundesliga maçı öncesinde verdiği röportajda durumu netleştirdi ve canlı TV’de Sky muhabiri Patrick Wasserziehr’e gitti. “Şimdi kaderci olan neydi?” Wasserziehr tarafından takviye eksikliğine tepkisi sorulduğunda gözle görülür şekilde rahatsız olan Tuchel’e karşılık verdi. Ve ayrıca: “Ne yapmaya çalıştığını biliyorum.”

FC Fulham’dan Portekizli João Palhinha’nın, transfer döneminin son gününde 50 milyon euroluk söylentilere yönelik taahhütü patlamıştı. Basında çıkan haberlere göre orta saha oyuncusu zaten Münih’te kalmıştı ve tıbbi muayenesini tamamlamıştı. Savunma oyuncuları Benjamin Pavard (Inter Milan) ve Josip Stanisic’in (Leverkusen’e kiralık) yerine başka bir oyuncu getirilmesi artık gerçekleştirilemedi. Adaylardan biri FC Southampton’dan Armel Bella-Kotchap’tı, ancak Alman milli oyuncu Cuma günü PSV Eindhoven’a katıldı.

Bütün bunlar Tuchel’de gözle görülür bir hayal kırıklığı yarattı. Gladbach maçı öncesinde yapılan röportajda da gergin anlar yaşandı.

su çekici: “FC Bayern bu son teslim gününden sonra öncekine göre daha mı iyi yoksa daha mı kötü?”

Tuchel: “Göreceğiz.”

su çekici: “Ne düşünüyorsun?”

Tuchel: “Biraz daha ince.”

su çekici: “Bu kadroyla iddialı hedeflere ulaşmak mümkün mü?”

Tuchel: “Bunu da göreceğiz. Biraz zayıf, biraz küçük ama elimizden gelenin en iyisini yapacağız ve takımı zorlayacağız. İyi bir kadro ama bazı pozisyonlarda biraz zayıf.”

su çekici: “Dün özellikle Palhinha’nın transferinin işe yaramadığını öğrendiğinizde nasıl tepki verdiniz?”

Tuchel: “Çok üzüldüm çünkü oyuncunun bize katılmayı ne kadar istediğini ve bize neler verebileceğini biliyordum. Ama… olan bu.”

su çekici: “Orada ne ters gitti?”

Tuchel: “Transferin son tarihi sırasında Düsseldorf uçağında ne olduğumu size anlatamam.”

su çekici: “Fakat daha sonra konuşma şansınız oldu ve önceden dahil oldunuz.”

Tuchel: “Evet, evet. Kesinlikle önceden bu işin içindeydim. Ama dahili olarak içeride kalıyor, bu televizyon için hiçbir şey değil.”

su çekici: “Ama bu biraz kaderci gibi görünüyor, pek iyimser değil..:”

Tuchel: “Şimdi kaderci olan neydi?”

su çekici: “Evet, çünkü göreceğimizi söylemiştin…”

Tuchel: “Evet, göreceğiz. Şimdi kadromuzda 18 kişi var, göreceğiz. Eğer sakatlanmazsak, bu hiçbir zaman kaliteyle alakalı değil, harika bir kalite eklemek isterdik. Bu olmadı.” İşe yaramıyor, o yüzden vazgeçiyorum artık takıma olan güvenim. Birkaç oyuncuyu kaybettik, bunların arasında bizim için çok oynayan bir oyuncu da var. Bakalım – ama bu kaderci değil. Ama ne yapmaya çalıştığını biliyorum. Yap, dünden beri orada yazılanların olacağını biliyorum, sorun değil.”

su çekici: “Aslında o kadar fazla denemedim, sadece söylediklerinizi kaydettim…”

Tuchel: “Sen bunu kadercilik olarak yorumladın ve ben bunu anlamıyorum ama ne yaptığını biliyorum. Bugün ne yazıldığını biliyorum…”

su çekici: “Ayrıca daha cesurca şunu da söyleyebilirsiniz: Bu kadroyla tüm hedeflere ulaşabiliriz.”

Tuchel: “Nasıl olduğunu biliyorsun. Yine: Eğer kaderci olduğumu söylüyorsan, öyledir.”

Bundan sonra konu Joshua Kimmich’in Münih orta sahasındaki rolüne geldi; Tuchel daha önce milli oyuncunun pivot rolüne ilişkin yorumundan memnun değildi. 50 yaşındaki oyuncu, “Jo, Jo olarak kalabilir” dedi. “Amaç Jo’nun yaratıcı potansiyelini geliştirmekti. Bunu her gün antrenmanlarda görüyorum. Gol atmayı seven ve rakibin 16’sında yer almayı seven üç orta saha oyuncumuz var (Kimmich, Leon Goretzka, Konrad Laimer, editörün notu). Üçü de harikalar ve hücum potansiyellerini tam olarak geliştirmelerine yardımcı olacak birini onların arasına sokmak isterdim.”

Bunun işe yaramadığı çok iyi biliniyor.