Başöğretmen ne demek? Başöğretmen imtihanı başvurusu nasıl yapılır? Maaşa ek 2 bin TL

Hasan

New member
Başöğretmen maaşı aşikâr oldu. Kuralları yerine getirerek ‘başöğretmen’ unvanı alan öğretmenler, halihazırda aldıkları maaşa ek olarak 2 bin TL artırımlı maaş alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yapacakları düzenlemeyle öğretmenlerin mali olarak rahatlatmayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

BAŞÖĞRETMEN NEDİR, MAAŞI NE KADAR?

Ulusal Eğitim Eğitim Bakanlığı bünyesinde 10 yıldan fazla öğretmenlik yapan memurlar, başöğretmenlik imtihanında başarılı olmaları durumunda ‘başöğretmen’ unvanı alacak. Meslekte 10 yılı doldurmaya öğretmenler imtihana başvuramayacak. Öte yandan yüksek lisans ve doktora diploması olan öğretmenler, imtihana girmeksizin direkt ‘başöğretmen’ olacak.


Başöğretmen unvanı alan öğretmenlerin mevcut maaşına 2 bin TL artırım yapılacak. 2021 yılında en düşük öğretmen maaşı 5 bin 97 TL iken 10 yıllık bir öğretmen 7 bin TL civarında maaş alıyor.

BAŞÖĞRETMEN NASIL OLUNUR?

Meslekte 10 yılı dolduran lisans mezunu öğretmenler, ‘başöğretmen’ unvanı alabilmek için Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği imtihana iştirak sağlayacak.
Başarılı olan öğretmenler, ‘başöğretmen’ olacak. Ayrıyeten yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenler imtihansız olarak ‘başöğretmen’ unvanı alacak.


1 Kasım 2021 Çarşamba günü düzenlenen Ulusal Eğitim Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kısa müddet içerisinde TBMM’de görüşüleceğini aktardı. Öğretmenlik mesleğinde yeni tanımlanan ‘adaylık’, ‘uzman öğretmenlik’, ‘başöğretmenlik’ unvanlarıyla öğretmenlerin haklarını, nazaranvlerini, sorumluklarını netleştirdiklerini söylemiş oldu.

Erdoğan, başöğretmenlik ile ilgili şunları söylemiş oldu: “Öğretmenlikle adaylık kaldırma imtihanını bir kenara bırakıyoruz. Bunun yerine öğretmenlerin mesleksel gelişmeleri temelinde bir program uygulayarak adaylarımıza takviye olacağız.


Öğretmenlikte 10 yılı doldurmuş öğretmenlerimize ‘uzman öğretmenlik’ getiriyoruz. Eğitimi muvaffakiyetle tamamlayan, imtihandan muvaffakiyetle geçen öğretmenlerimiz birebir zamandarece alacak hem maaşlarında 1000 lira artış olacak.

Yüksek lisan yapmış öğretmenlerimiz imtihandan muaf tutulacak. 10 yıllık uzman öğretmenler eğitimlerini tamamlayıp imtihanda başarılı oldukları takdirde ‘başöğretmen’ unvanıyla bakılırsav yapacaklar. Bu öğretmenlerimize ek derece verecek maaşlarında 2 bin lira artışa gideceğiz Doktora yapmış öğretmenlerimiz bu imtihandan muaf tutulacak.”


BAŞÖĞRETMENLİK İMTİHANI NE VAKİT, NASIL MÜRACAAT YAPILIR?

Meslekte daha kıdemli olmalı söz eden ‘başöğretmenlik’ için imtihan düzenlenecek. Lisans mezunu öğretmenler imtihana müracaatta bulunabilecek. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın düzenleyeceği imtihanda başarılı olan öğretmenler, ‘başöğretmen’ unvanı alacak.

Ancak başöğretmenlik imtihanı tarihi ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Yüksek lisans ve doktora diploması olan öğretmenler ise imtihana girmeden ‘başöğretmen’ olabilecek.
 
Üst