Bakanlıktan muhtaçlık sahiplerine fatura dayanağı

Temel

New member
Akaryakıt, doğal gaz, elektrik, toplu ulaşım üzere masraflara yapılan artırımlar artarak devam ederken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı kıymetli duyuru ile doğal gaz fatura dayanağı hakkında ayrıntılar sorgulandı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık; gereksinim sahiplerine yönelik toplumsal yardımlar kapsamındaki ısınma dayanağının, kömür yardımı yanında doğal gaz için de verileceğini aktardı.

KÖMÜR YARDIMI DOĞAL GAZ İÇİN DE VERİLECEK

Doğal gaz yardımı hakkında konuşan Bakan Derya Yanık: ”Isınma sarfiyatı olarak kömür yardımı veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bu yıl 1.8 milyar lira kıymetinde kömür yardımı yapıldı. Önümüzdeki süreçte bu yardımları doğal gaz dayanağı ile sürdüreceğiz. bu biçimdece yalnızca kömür değil doğal gaz dayanağı de sağlamış olacağız. Isınma yardımı kapsamında doğal gaz yardımı sağlanmasına ait hazırlıklar tamamlandı” sözlerini kullandı.


KOLAY ERİŞİLEBİLİR BİR ISINMA ARACI

Bakan Yanık; “Enerji Bakanlığı ile Bakanlığımız içinde çalışma yapıldı. Birtakım bölgelerde yalnızca kömürle ısınma değil doğal gaz altyapısı da kelam konusu. Muhtaçlık sahibi ailelerin bu muhtaçlığının giderilmesinde hem etrafa katkısı tıpkı vakitte daha kolay ve erişilebilir bir ısınma aracı olması açısından kömür için verdiğimiz toplumsal yardımı doğal gaz için de vereceğiz” diye konuşurken, bu yardımların başkaları üzere Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve e-Devlet aracılığıyla yapılacağını da ekledi.


DOĞAL GAZ TAKVİYESİ KİMLERE VERİLECEK?

Doğal gaz yardımında, kömür dayanağında olduğu üzere bir prosedür izleneceği için; hane içi kişi başı aylık ortalama geliri taban fiyatın üçte birinden az olan tüm vatandaşların doğal gaz takviyesinden yararlanabileceği düşünülüyor. Gelir kuralını yerine getiren vatandaşlara doğal gaz takviyesi ödemeleri yapılabileceği söylense de hususa ait netleşmiş bir resmi açıklama bulunmuyor.

DOĞAL GAZ TAKVİYESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğal gaz yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar, yakacak ve fatura yardımına e-Devlet üzerinden üzerinden başvurabilecek.


Toplumsal yardım programından sistemli olarak faydalanan vatandaşların, rastgele bir müracaatta olmasına gerek bulunmuyor.

Yalnızca kimlik kartı ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmelerinin kâfi olduğu kaydedildi.

DOĞAL GAZ YARDIMI NASIL ALINIR?

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğal gaz yardımı müracaatlarının e-Devlet üzerinden alınabileceğini deklare etti.

E-Devlet sistemine giren vatandaşlar, gerekli alanları doldurarak müracaatlarını yapabilecek.

Müracaatlar değerlendirildikten daha sonra, vatandaşların gereksinim durumları hakkında karar verilerek doğal gaz yardımı ödemeleri yapılacak.


DOĞAL GAZ YARDIMI ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık vatandaşların doğal gaz yardımı ödemelerini iki türlü alabileceklerini deklare etti:

Dayanak ödemeleri vatandaşlara nakit olarak ödenebilecek.

Bir öbür yol ise doğal gaz hizmeti veren şirketlere, vatandaşların faturaları karşılığında bu ödemeler gönderilecek.
 
Üst