Bakan Varank: Enflasyon bizim de canımızı acıtıyor

Beykozlu

New member
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Toplu Açılış ve İmza Töreni’ne katıldı. Burada konuşan Bakan Varank, şu sözleri kullandı;

*Sanayi üretimimiz artmaya devam ediyor. Haziran ayında geçen yıla kıyasla yüzde 8,5’luk değerli bir artış kelam konusu. Teknoloji tabanlı girişimcilik alanında da doludizgin giden olumlu bir tablo ile karşı karşıyayız.

*2022 yılının birinci 6 ayında ülkemizdeki teşebbüsçüler 1,4 milyar dolarlık yeni yatırım çekmeyi başardı. etrafındaki ateş çemberine karşın Türkiye, amaçlarına hakikat emin adımlarla ilerliyor. Pandemi devrinde birfazlaca ülke epeyce önemli sıkıntılarla boğuşurken; ülkemiz kuvvetli sanayi altyapısı, kaliteli ulaşım imkanları ve jeopolitik pozisyonu yardımıyla alternatif bir global üretim merkezi olma savını ortaya koydu.

*2021 yılında kaydettiğimiz yüzde 11’lik büyüme performansı, bu tezimizin en büyük delili niteliğinde. Bu performansla G-20 ve AB ülkeleri içinde birinci sırada yer aldık. Hamdolsun, 2022’de de bu trend devam ediyor.

‘Enflasyonu sorunu bizim de canımızı acıtıyor’

Yakın vakitte enflasyonu denetim altına alacaklarını belirten Bakan Varank, şunları söylemiş oldu;

*Sürekli büyüyen sanayi üretimi, artmaya devam eden ihracat ve istihdamda yakaladığımız ivme, bu yılı da verimli geçireceğimizi gösteriyor. Doğal bu hoş gelişmeler enflasyonda yaşanan aksilikleri görmezden geldiğimiz manasına gelmiyor.

*Enflasyon sorunu şüphesiz bizim de canımızı acıtıyor. Fakat emin olun; bu sorunun epey büyük bir kısmı global piyasalardaki dalgalanmalardan kaynaklı. İnşallah yakın vakitte enflasyonu da denetim altına alarak, ülkemizi 2023 gayelerine fazlaca daha süratli ulaştıracağız.

*Bunu vaktinde başardık, bir daha başaracağımızdan hiç kuşkunuz olmasın. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı artırmaya odaklı politikalarımızla büyük ve kuvvetli Türkiye’yi daima birlikte inşa edeceğiz.